W ciągu kwartału sieć bankomatów skurczyła się w Polsce o ponad 300 urządzeń
Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec września bieżącego roku na polskim rynku było 20720 bankomatów. To o 344 sztuki mniej niż na koniec czerwca i najmniej od kiedy cashless.pl publikuje raporty na temat sieci bankomatów w Polsce. Dla porównania na koniec września ubiegłego roku na krajowym rynku funkcjonowało 21525 bankomatów.
Warto wspomnieć, że niedawno Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące sieci bankomatowej w II kw. 2021 r. Statystyki prezentowane przez bank centralny nie zawsze zgadzają się z tymi publikowanymi przez cashless.pl, jednak różnice zwykle nie są wielkie. Fakt, że nasze dane pokazują zmniejszenie się sieci o ponad 300 urządzeń w III kw. sugeruje, że wykazany przez NBP wzrost liczby bankomatów w II kw. nie przerodził się na razie w trwały trend.
Spośród instytucji zarządzających największymi sieciami bankomatów na pierwszej pozycji znajduje się Euronet, a dalej IT Card, PKO BP, BPS, Santander, Pekao i SGB. Spośród wymienionych firm niemal wszystkie zredukowały liczbę zarządzanych przez siebie bankomatów. Wyjątkiem w tym wypadku jest jedynie PKO BP.
Spośród bankomatów funkcjonujących na polskim rynku na koniec września ponad 19 tys. umożliwiało wypłatę gotówki Blikiem. Obecnie jedynie sieci należące do Citi oraz firmy Cashline nie pozwalają na korzystanie z Blika. Wypłat za pośrednictwem tego rozwiązania nie można też realizować w bankomatach należących do banków spółdzielczych niezrzeszonych w grupach BPS i SGB. Jednocześnie ponad 10 tys. bankomatów umożliwiało wypłatę pieniędzy zbliżeniowo.