Defi to nowy rynek usług finansowych opartych o sieci blockchain. Zdaniem Fintech Poland zyskuje na popularności tak szybko, że nie można już go dłużej ignorować
Fundacja Fintech Poland opublikowała raport pt. "DeFi – zrozumieć zdecentralizowane finanse" (defi to skrót od angielskiego określenia decentralised finance czyli zdecentralizowane finanse). Premiera dokumentu miała miejsce podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Poznaniu kongresu Impact 2021. Natomiast serwis cashless.pl objął raport patronatem medialnym.
Jak piszą autorzy raportu, zdecentralizowane finanse, określane skrótem defi, to zupełnie nowy obszar rynku usług finansowych opartych o sieci blockchain. Tak szybko zyskuje na popularności, że tradycyjne instytucje nie mogą już dalej chować głowy w piasek i udawać, że tego nie widzą. Dla przykładu już 14 proc. dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych posiada kryptoaktywa, a na całym świecie korzysta z nich 330 mln ludzi. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut ma już przekraczać 2 biliony dolarów.
Jakie usługi kategoryzowane jako defi są dostępne na świecie? Jakie instytucje rozwijają tego typu instrumenty? Kto rozwija i inwestuje w usługi oparte na sieciach blockchain? Dlaczego tematem tym powinni zainteresować się bankowcy, ubezpieczeniowcy i inni specjaliści z sektora finansowego? To tylko część pytań, na które odpowiadają autorzy raportu "DeFi – zrozumieć zdecentralizowane finanse". Dokument można pobrać bezpłatnie na stronie fundacji Fintech Poland.