ING Usługi dla Biznesu jest dziewiątym podmiotem na prowadzonej przez KNF liście firm oferujących usługi wykorzystujące otwartą bankowość
Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała dzisiaj rejestr podmiotów świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunkach klientów. Na liście tej znalazła się należąca do Banku Śląskiego spółka ING Usługi dla Biznesu. Tym samym w rejestrze KNF znajduje się już dziewięć podmiotów. Oprócz wpisanej dzisiaj firmy są tam już takie spółki jak: InFakt, Transactionlink, Kontomatik, AIS Gateway, Comarch Finance Connect, Ramp Link, Easy Check i Banqware.
Ta nieco karkołomna nazwa rejestru, do której trafiła spółka ING, ma swoje uzasadnienie. Dostęp do informacji o rachunkach klientów (czyli tzw. usługa AIS) to jeden z elementów otwartej bankowości. Inną usługą jest PIS, czyli możliwość inicjowania transakcji z rachunków płatniczych klientów. Z tym że zwykle usługi AIS i PIS oferują fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Ale żeby oferować usługi AIS, nie trzeba mieć KIP-a, tylko uzyskać wpis w odpowiednim rejestrze. Stąd w jego nazwie znalazło się słowo "wyłącznie", odnoszące się do AIS jako jedynej usługi z zakresu open bankingu dostępnej dla podmiotów umieszczonych na liście.
Natomiast ING Usługi dla Biznesu to należąca do banku spółka oferująca różne rozwiązania wykraczające poza tradycyjne usługi finansowe. Wśród nich jest m.in. Aleo, czyli internetowa baza przedsiębiorstw wraz z opiniami kontrahentów, księgowość dla firmowych klientów ING czy Moje Usługi, a więc serwis umożliwiający opłacanie z jednego miejsca stałych rachunków za media dostarczane przez różnych dostawców. Posiadanie wpisu do rejestru AIS pozwoli spółce ING np. podnieść funkcjonalność usług księgowych czy poprawić wygodę korzystania z serwisu Moje Usługi.