Standard wdrożeń przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej jest już do pobrania ze strony PIU
Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała o zakończeniu prac nad opracowaniem standardu chmury dla branży ubezpieczeniowej. Dokument jest już dostępny na stronie PIU. O rozpoczęciu prac nad tym opracowaniem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl we wrześniu zeszłego roku w tekście: Nie tylko banki, ale i ubezpieczyciele będą mieli swój standard chmury ubezpieczeniowej. Startują prace pod auspicjami PIU.
Standard to zbiór zasad dotyczących przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wymagań prawnych oraz nadzorczych. Jest odpowiedzią na wytyczne z komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej z dnia 23 stycznia 2020 roku. W przygotowanym pod auspicjami PIU dokumencie sprecyzowano m.in., na co zakład musi zwrócić uwagę przy korzystaniu z cloud computingu, jakie zadania, procedury, procesy i analizy powinien przeprowadzić i udokumentować pod kątem przygotowania organizacji do działania w sferze usług chmurowych w odniesieniu do regulacji. Podobne opracowanie dla sektora bankowego opublikował w marcu zeszłego roku ZBP.
W pracach nad standardem brało udział 27 podmiotów, w tym przedstawiciele zakładów ubezpieczeń i dostawcy technologii. Działania prowadzono pod auspicjami PIU i we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji. Za koordynację prac w ramach grupy roboczej odpowiadała firma Accenture, a od strony prawnej wsparcie zapewniły kancelarie Maruta Wachta oraz Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Przy okazji publikacji standardu PIU zwraca uwagę, że Komisja Europejska pracuje nad utworzeniem europejskiego sojuszu na rzecz danych przemysłowych i chmury. W jego ramach zaplanowano wspólne inwestycje w transgraniczną infrastrukturę oraz usługi chmurowe, a także ujednolicenie ram przepisów dotyczących chmury w postaci EU Cloud Rulebook. Unijne inicjatywy związane z chmurą obliczeniową dotyczą także m.in. swobodnego przepływu danych nieosobowych oraz ich przenoszenia i ochrony, certyfikacji dostawców usług chmurowych oraz ustandaryzowanych umów o poziomie usług w chmurze.
Ubezpieczyciele muszą także pamiętać o regulacji DORA, która będzie wymagała od nich monitorowania relacji z zewnętrznymi dostawcami technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT) oraz dokumentowania ryzyka ICT. Przepisy DORA mogą wypłynąć na finalny kształt wypracowanego właśnie standardu chmury obliczeniowej dla polskiej branży ubezpieczeniowej.