Odsprzedażą części swoich udziałów w banku mają być zainteresowane władze Poczty Polskiej, jego największego akcjonariusza
O tym, że na polskim rynku bankowym może dojść do kolejnej konsolidacji, pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. Z doniesień gazety wynika, że Bank Pocztowy został wystawiony na sprzedaż. Zainteresowana odsprzedażą części swoich udziałów ma być Poczta Polska. Na zarząd spółki mają naciskać w tej sprawie związki zawodowe, które domagają się pieniędzy na podwyżki.
Poczta Polska jest największym udziałowcem Banku Pocztowego – ma ok. 75 proc. jego akcji. Drugim akcjonariuszem jest PKO BP, który ma ok. 25 proc. udziałów w tej instytucji. I, jak pisze Rzeczpospolita, to właśnie do PKO BP ma trafić oferta odsprzedaży akcji Banku Pocztowego. Prezes Poczty nie odniósł się do informacji gazety, ale nie wykluczył też, że w przyszłości Pocztowy może zostać wystawiony na sprzedaż.
Jeśli informacje Rzeczpospolitej potwierdzą się, to przejęcie Pocztowego przez PKO BP może się wreszcie powieść. W przeszłości zarządzany przez Zbigniewa Jagiełło największy detalista na polskim rynku kilkukrotnie zgłaszał chęć odkupienia od Poczty akcji Pocztowego. Zarząd spółki odmawiał, bo w jego strategii bank był potrzebny. Poczta liczyła, że dużą część swoich przychodów realizować będzie ze sprzedaży produktów finansowych swojego banku.
Pocztowy to jeden z najmniejszych banków na rynku. Od dawna cierpi na brak kapitału, co utrudnia mu rozwój. Między innymi z tego powodu w przeszłości musiał wstrzymać sprzedaż kredytów hipotecznych. Jego oferta w wielu elementach odbiega od rynkowego standardu. Jego klienci wciąż nie mogą korzystać np. z aplikacji mobilnej. Apka oferowana pod marką Envelo Banku jest dostępna wyłącznie dla klientów, którzy nie mają rachunku w Pocztowym i chcą założyć nowe konto. Ma jednak silną pozycję w mniejszych miejscowościach, gdzie korzysta z sieci sprzedaży Poczty Polskiej.
Źródło: Rzeczpospolita