W październiku 2020 r. w rejestrze pojawiła się zarejestrowana pod tym samym adresem, bliźniacza spółka Great Ideas, prowadząca serwis umożliwiający wysłanie paczek dla więźniów
Lista małych instytucji płatniczych powiększyła się o warszawską spółkę The Great Ideas. W efekcie rejestr Komisji Nadzoru Finansowego zawiera już 108 podmiotów, z czego sześć nieaktywnych – zostały wykreślone z różnych powodów. W ostatnich tygodniach na liście pojawiły się krakowska spółka W1, poznańskie firmy Ray i EasyPay, wywodząca się z Mysłowic firma GGDAB Polska oraz warszawski Spółdzielczy Operator Płatniczy.
The Grat Ideas to młody podmiot, który działa m.in. w zakresie zarządzania stronami internetowymi, oprogramowania, handlu, ale też administracji biurowej. Z rejestru KNF można się dowiedzieć, że firma może świadczyć usługi m.in. wpłat i wypłat gotówki z rachunku, wydawania instrumentów płatniczych, wykonywania transakcji płatniczych, w tym transferu środków przy użyciu karty lub przez wykonanie przelewu, wymieniane są także usługi przekazu pieniężnego.
Co ciekawe, w rejestrze MIP znaleźć już można spółkę Great Ideas, która otrzymała wpis pod koniec października 2020 roku. W obu przypadkach adres siedziby jest taki sam, za podmiotami stoją też ci sami ludzie. Firma Great Ideas prowadzi serwis paczkadlawieznia.pl, który ułatwia wysyłanie paczek żywnościowych i higienicznych do osób przebywających w areszcie lub zakładzie karnym. Proces przypomina robienie zakupów w sklepie online.
Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z ubieganiem się o licencję KIP. MIP ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.