Zakres działalności wpisanych spółek ma obejmować m.in. transfer środków oraz wpłatę i wypłatę gotówki z rachunku
Na liście małych instytucji płatniczych pojawiły się dwa nowe podmioty: poznańska spółka EasyPay oraz wywodząca się z Mysłowic firma GGDAB Polska. Tym samym w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego widnieją już 104 podmioty. Pięć z nich zostało z różnych powodów wykreślonych, co oznacza, że statusem MIP-u może się obecnie pochwalić 99 firm.
W spisie usług świadczonych przez EasyPay znaleźć można m.in. wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku, transfer środków wynikający z jednorazowego polecenia zapłaty lub stałych zleceń oraz przekazy pieniężne. W przypadku GGDAB Polska również mowa jest o wpłatach i wypłatach gotówki z rachunku czy transferze środków, ale dodatkowo pojawia się m.in. wydawanie instrumentów płatniczych oraz umożliwianie ich akceptowania i wykonywania transakcji tymi narzędziami płatniczymi.
Warto przypomnieć, że status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. MIP ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. W rejestrze KNF ostatnio pojawiły się podmioty First Digital, Fair Place Finance, Plus Pay, IdoPayments i Hotpay B2B.