Spółka My Płacimy jest 90. firmą na liście małych instytucji płatniczych
Komisja Nadzoru Finansowego dodała do rejestru małych instytucji płatniczych wrocławską spółkę My Płacimy. Zgodnie z wpisem w rejestrze MIP firma może m.in. realizować wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku płatniczego, przeprowadzać transfery pieniędzy oraz wydawać instrumenty płatnicze. My Płacimy to sklep internetowy z produktami z kilkunastu różnych kategorii. Oferuje m.in. odroczone płatności za zamówione zakupy, a transakcje obsługiwane są przez bramkę PayNow.
Na liście małych instytucji płatniczych KNF znajduje się 90 aktywnych podmiotów. Była dłuższa, ale kilka firm zostało z różnych względów wykreślonych z rejestru. Aby zostać MIP, nie trzeba ubiegać się o licencję. Wystarczy spełnić określone warunki. To łatwiejsze niż zdobycie zezwolenia tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. MIP ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Większość spółek traktuje wpis do rejestru MIP jako wstęp do złożenia wniosku o zezwolenie na działanie jako KIP.
Pod koniec stycznia mogliście dowiedzieć się z serwisu cashless.pl, że lista wymogów względem MIP-ów może zostać poszerzona, przez co zdobycie wpisu do rejestru stanie się bardziej skomplikowane. Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którym podmioty te miałyby być zobowiązane do opracowania i przekazywania do KNF informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo projekt zakłada, że hybrydowe małe instytucje płatnicze (czyli firmy oferujące również inne usługi) miałyby przekazywać nadzorcy informacje o branżach, w których działają.