Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nowy wariant kradzieży z użyciem Facebooka. Znajomi proszą o opłacenie zamówienia

Proceder przypomina cieszącą się złą sławą metodę oszustw przy wykorzystaniu kodów Blik

Zespół CERT Polska ostrzega w mediach społecznościowych przed nową metodą wykorzystywaną przez oszustów. Przestępcy przejmują konta w serwisie Facebook i podszywając się pod ofiarę, kontaktują się z jej znajomymi. Włamywacz prosi o opłacenie zamówienia. Na screenach przedstawionych przez specjalistów od bezpieczeństwa widać niewielką sumę, która może uśpić czujność. Proceder ten prowadzi jednak do utraty nawet całości środków z konta.

Przeczytajcie także: Właściciel przeglądarki Opera uruchamia nowy fintech

Jeżeli znajomy zgodzi się na opłacenie rzekomego zamówienia, otrzymuje od przestępcy link, który prowadzi na stronę imitującą serwis PayU. Dostępną opcją płatności jest przelew, a żeby go wykonać, należy się zalogować w bankowości elektronicznej. Podanie tych informacji na fałszywej stronie prowadzi oczywiście do utraty danych, a w konsekwencji także pieniędzy z rachunku. Jeżeli ktoś bardzo chce pomóc w takiej sytuacji, powinien inną drogą, np. telefonicznie, skontaktować się ze znajomym, który zwrócił się z prośbą.

Przeczytajcie także: Klik-24 zyskał status małej instytucji płatniczej

Przedstawiony schemat przypomina o popularnej od dłuższego czasu metodzie przy wykorzystaniu kodów Blik. Także i w tym przypadku oszuści włamują się na konto na Facebooku i proszą o pieniądze osoby z listy znajomych ofiary. Nierzadko ponaglają, tłumacząc, że sprawa jest pilna i ważna. Oszust chce wypłacić pieniądze z pomocą Blika, a rozmówca podaje mu kod i następnie akceptuje płatność w aplikacji mobilnej.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies