W stolicy Małopolski powstanie Centrum Technologii i Innowacji Bitpandy. Firma zamierza zainwestować nad Wisłą przynajmniej 10 mln euro
Austriacki fintech Bitpanda poinformował dzisiaj, że już na początku przyszłego roku otworzy w Krakowie Centrum Technologii i Innowacji (Innovation&Technology Hub), w którym zatrudni 300 osób – głównie programistów i inżynierów IT. To bardzo zauważalna zmiana w zatrudnieniu – obecnie załoga wiedeńskiej siedziby fintechu liczy 280 osób. Oddziałem będzie zarządzał jeden ze współzałożycieli firmy, Christian Trummer. Nowe biuro ma ściśle współpracować z bazą w Wiedniu.
Bitpanda zamierza zainwestować w Krakowie przynajmniej 10 mln euro, co przy dzisiejszym kursie oznacza około 45 mln zł. Firma podkreśla, że te wydatki są możliwe dzięki zrealizowanej we wrześniu rundzie finansowania o wartości przeszło 50 mln dolarów. Pieniądze pochodziły m.in. od funduszu Valar Ventures, który współtworzył Peter Thiel – amerykański miliarder, były szef i jeden ze współzałożycieli PayPala. Startup posiada licencję dostawcy usług płatniczych i jest kontrolowany przez FMA (Finanzmarktaufsichtsbehörde), czyli odpowiednik polskiego KNF.
Platforma tworzona od sześciu lat przez Bitpandę ma w założeniu ułatwiać inwestowanie poprzez cyfryzację aktywów. Firma przekonuje, że wszystko, co ma jakąś wartość, może podlegać tokenizacji. Narzędzie umożliwia handlowanie kryptowalutami, ale też inwestycje w cyfrowe złoto (oraz inne metale szlachetne) i kilkadziesiąt innych zdigitalizowanych aktywów. Podmiot zamierza niebawem zaoferować dostęp do inwestycji w akcje i fundusze ETF. W przyszłości lista może być rozbudowana np. o nieruchomości.
Z platformy korzysta obecnie 1,5 mln klientów, do ich dyspozycji są zarówno strona internetowa, jak i aplikacja. Dla użytkowników z Polski istotne jest to, że firma rozwija polską wersję językową swoich usług, co powinno ułatwić inwestowanie. Fintech liczy na to, że nad Wisłą uda mu się pozyskać 100 tys. klientów. Firma wciąż rozszerza swój zasięg geograficzny, w tym roku wkroczyła z usługami do Francji, Hiszpanii, Turcji i Włoch. Chwali się tym, że rokrocznie podwaja swoje przychody.