Terminale dystrybuowane w ramach programu Polska Bezgotówkowa działają w prawie 15 tys. miejscowości
Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że do jej programu przystąpiło już ponad 250 tys. przedsiębiorców. Korzystają oni z 350 tys. terminali płatniczych sfinansowanych w ramach tej inicjatywy. Za pośrednictwem urządzeń zrealizowano już ponad 407 mln transakcji na łączną kwotę 21,6 mld złotych. Terminale działają w blisko 15 tys. miejscowości, a prawie połowa przypada na małe firmy z kilku województw: mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego oraz dolnośląskiego.
Dane warto porównać z wcześniejszymi komunikatami. Pod koniec września mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że w Polsce funkcjonuje 325 tys. terminali sfinansowanych w ramach programu Polska Bezgotówkowa, a używa ich 235 tys. podmiotów. Z kolei na początku lipca fundacja donosiła, że liczba zainstalowanych terminali w ramach jej programu przekroczyła 300 tys., a korzysta z nich blisko 218 tys. podmiotów. A zatem liczba akceptantów i używanych urządzeń stale rośnie.
Fundacja zaznacza w swoim komunikacie, że pandemia zwiększyła zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi, chociaż część branż funkcjonowało i wciąż funkcjonuje w ograniczonym zakresie. Badanie przeprowadzone na zlecenie Polski Bezgotówkowej pokazało, że doświadczenia związane z epidemią koronawirusa utwierdziły przedsiębiorców w decyzji o instalacji terminala. Ci, którzy brali udział w programie wcześniej, zauważyli z kolei wzrost liczby transakcji z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych. Według danych samej fundacji średni obrót na terminalu miesięcznie wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego o około 30 proc. Wzrosła też liczba miesięcznych transakcji.
Program Polska Bezgotówkowa skierowany jest głównie do małych firm, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych i w ciągu ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały cyfrowych transakcji. Od kilku kwartałów program obejmuje także urzędy, sądy, uczelnie czy instytucje kultury i kościoły. Jakiś czas temu podmioty odpowiedzialne za uruchomienie programu, poinformowały, że zostanie on przedłużony do końca 2025 roku.