Z rozwiązania początkowo będzie można korzystać dobrowolnie, ale jeśli się sprawdzi, może się to zmienić
Przedsiębiorcy w roku 2021 będą mogli wystawiać e-faktury i przesyłać je kontrahentom za pośrednictwem platformy tworzonej przez Ministerstwo Finansów. Informuje o tym Dziennik Gazeta Prawna. Resort przekonuje, że na tym rozwiązaniu skorzystają zarówno fiskus, jak i podatnicy. Cytowany przez DGP Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, wyjaśnił, że nowy standard ma być wdrażany stopniowo.
Po tym jak przedsiębiorca wystawi fakturę w systemie finansowo-księgowym, ma ona trafiać na wspomnianą platformę. Dostęp uzyska do niej fiskus, ale też kontrahent, który będzie mógł pobrać dokument. Istotne jest to, że w ramach projektu e-Urząd Skarbowy trwają prace nad kontami, które posiadać ma każdy podatnik. Właśnie one umożliwią dostęp do e-faktur, a jednocześnie do innych usług związanych z podatkami.
Podatnik, który zaloguje się na konto (z pomocą komputera czy urządzenia mobilnego), uzyska dostęp do kompletu informacji, jakimi dysponuje na jego temat urząd skarbowy i będzie mógł załatwić online sprawy podatkowe oraz przejrzeć e-faktury, zarówno te wystawione, jak i otrzymane. Sprzedawca w czasie rzeczywistym sprawdzi, czy jego kontrahent pobrał fakturę, a kupujący upewni się, czy rachunek umieszczony na fakturze widnieje na białej liście VAT.
Przywołany już Przemysław Koch zaznaczył, że w przyszłości może się pojawić więcej korzyści z e-fakturowania, np. opcja opłacenia faktury online. Gdyby takie rozwiązanie zostało wprowadzone, to kontrahent, który pobierze elektroniczną fakturę, natychmiast zweryfikuje dostępność rachunku wystawcy na białej liście i będzie mógł ją opłacić – bez wylogowywania się z konta podatkowego.
Źródło: DGP