Rozwiązanie, o którym mowa, pozwala na cyfrową dystrybucję dokumentów bankowych
Firma Atende poinformowała w komunikacie, że już 15 banków spółdzielczych zdecydowało się na wprowadzenie oferowanego przez nią i wykorzystującego blockchain systemu trwałego nośnika. Umożliwia on głównie wysyłkę dokumentów publicznych, takich jak cenniki czy regulaminy. Dodatkowo trzy banki wykorzystują to rozwiązanie także do dystrybucji dokumentów prywatnych. Instytucje te mogą oferować swym klientom np. zdalne podpisywanie umów i prowadzić ten proces w modelu paperless, czyli bez użycia papieru.
Digitalizacje procesów oraz dokumentów powinny prowadzić do redukcji kosztów, jednocześnie mogą się okazać bardzo pożądane w czasie epidemii, gdyż eliminują konieczność odwiedzania oddziału banku. Atende dodaje, że oferowane przez nią rozwiązanie ChainDoc oparte jest o prywatną sieć blockchain. Centralną instytucją zaufaną jest w niej NASK. Obecnie z tego narzędzia korzystają już m.in. dwie firmy ubezpieczeniowe oraz dwie instytucje samorządowe.
Warto przypomnieć, że na wdrażanie nowych rozwiązań wykorzystujących blockchain zdecydował się jakiś czas temu także PKO. Pod koniec ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że bank wprowadzi usługę przygotowywaną przez KIR. Umożliwi ona cyfrową wysyłkę dokumentów prywatnych (np. umów). Z kolei na początku marca okazało się, że KIR, Hitachi oraz Operator Chmury Krajowej wprowadzą na rynek nowe rozwiązanie umożliwiające dystrybucję i przechowywanie dokumentów cyfrowych w zgodzie z regulacjami dotyczącymi tzw. trwałego nośnika.