Specjaliści przypominają, że po kontakcie z gotówką należy dokładnie umyć dłonie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca korzystanie z rozwiązań bezstykowych w płatnościach i unikanie gotówki, jeśli jest to możliwe. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pochodzącego z Chin. Badania wykazują, że na powierzchni banknotów bakterie i wirusy mogą się utrzymywać przez dłuższy czas.
Podobne ostrzeżenie płynie ze strony Banku Anglii. Obie instytucje zaznaczają, że kontaktowi z gotówką muszą towarzyszyć odpowiednia higiena i pewne nawyki. Chodzi m.in. o to, by po kontakcie z tradycyjnymi pieniędzmi myć dokładnie ręce i nie dotykać nimi twarzy, nim zostaną odkażone. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że zagrożenie nie odnosi się jedynie do gotówki – podobne zasady towarzyszą dotykaniu poręczy, klamek czy blatów, z którymi kontakt ma większa liczba osób.
Warto przypomnieć, że Ludowy Bank Chin już jakiś czas temu wprowadził środki, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa w wyniku kontaktu z gotówką. Część banknotów jest niszczona, pozostałe pieniądze mają być zbierane i odkażane. Stosuje się do tego celu wysoką temperaturę oraz promienie ultafioletowe. Po odkażeniu gotówka jest przechowywana minimum tydzień. Na dezynfekcję banknotów zdecydowała się także Korea Południowa.