Rosyjskie wdrożenie chińskich płatności mobilnych zaplanowano na I kwartał tego roku
W pierwszej fazie zagranicznego rozwoju
Huawei Pay będzie działał poprzez dwa banki działające w Rosji – Gazprombank i Russian Agricurtural Bank (Rosselkhozbank). Następnie Chińczycy mają nawiązać współpracę z kolejnymi rosyjskimi instytucjami finansowymi.
Mobilne płatności Huawei działają w Państwie Środka od sierpnia 2016 roku. Prawie rok temu firma podpisała strategiczne porozumienie z chińską organizacją płatniczą
UnionPay, którego celem jest wprowadzenie usługi na światowe rynki. Rosja jest pierwszym etapem realizacji tej umowy. Przy jej zawieraniu Chińczycy deklarowali, że rozwiązanie to ma być dostępne także w "krajach Europy Wschodniej".
Huawei Pay można używać w 10 modelach smartfonów tej firmy. Do wykonywania płatności potrzebna jest aplikacja Huawei Wallet. Aby przy jej pomocy zapłacić, wystarczy zbliżyć telefon do terminala POS współpracującego z aplikacją QuickPass, która obsługuje płatności mobilne oferowane z kartami UnionPay.
Huawei należy obecnie do największych producentów
smartfonów na świecie. W III kwartale ubiegłego roku firma była w globalnej czołówce dostawców tych urządzeń, na drugim miejscu za Samsungiem, z wynikiem 14,4 proc. udziałów w rynku. Pod koniec grudnia Huawei zapowiedziało, że w całym 2018 roku sprzeda ponad 200 mln swoich smartfonów, co oznacza rekord w historii firmy.
Sprzedaż produktów tej marki rośnie mimo kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa korzystania z urządzeń i technologii dostarczanych przez Huawei. Amerykańskie agencje wywiadowcze i Kongres oficjalnie przestrzegały obywateli USA przed używaniem chińskich smartfonów z powodu potencjalnego zagrożenia - inwigilacji przez chińskie władze. Według amerykańskich ekspertów koncern ma zbierać dane na temat użytkowników swoich produktów i przekazywać wybrane informacje chińskim instytucjom rządowym m.in. wywiadowi. Na początku grudnia na lotnisku w Kanadzie została zatrzymana Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei i zarazem córka założyciela firmy. Służby kanadyjskie zrobiły to na wniosek USA.