Dokument przed chwilą podpisano w gmachu Ministerstwa Rozwoju w Warszawie
Pod porozumieniem podpisali się prezes i wiceprezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz i Jerzy Bańka, Tadeusz Kościński, wiceminister w resorcie rozwoju, Małgorzata O'Shaghnessy i Jakub Kiwior reprezentujący Visę oraz Bartosz Ciołkowski, dyrektor Mastercarda w Polsce.
Przeczytajcie także: Groszek pokieruje "Polską Bezgotówkową"
Jak wiecie, na mocy tego dokumentu banki, organizacje płatnicze oraz agenci rozliczeniowi utworzą fundusz, który ma być przez nie zasilony kwotą ok. 600 mln zł w ciągu trzech lat. Większość z tych pieniędzy wpłacą banki komercyjne oraz Mastercard i Visa. Środki pójdą na dofinansowanie instalacji terminali płatniczych w małych firmach, które dotąd nie przyjmują płatności bezgotówkowych. Szacuje się, że dzięki funduszowi sieć POS-ów w Polsce podwoi się (obecnie liczy ponad pół miliona urządzeń).
Funduszem zarządzać będzie fundacja "Polska Bezgotówkowa" powołana w tym celu przez Związek Banków Polskich. Na jej czele stanie Mieczysław Groszek, do niedawna wiceprezes ZBP. Fundacja dofinansowywać będzie instalację i obsługę terminali, dzięki czemu przyjmowanie transakcji bezgotówkowych w pierwszym roku ma być bezpłatne.
Przeczytajcie także: Blik wprowadza nową usługę
Pierwotnie planowano, że dokument zostanie podpisany do końca kwietnia. Sprawa przedłużyła się jednak, jak informują źródła, ze względów technicznych. Rząd zobowiązuje się w porozumieniu m.in. do tego, że będzie działał w kierunku wprowadzenia obowiązku akceptacji kart płatniczych przez firmy korzystające z kas fiskalnych. Ma to na celu zrównanie w prawach konsumentów używających instrumentów bezgotówkowych z tymi, którzy płacą gotówką.