Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Wybieracie się na urlop? Mastercard przypomina o dekalogu bezpieczeństwa

Przestrzeganie tych dziesięciu zasad pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i zmniejszy ryzyko zostania ofiarą kradzieży pieniędzy podczas urlopu

Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. Z tej okazji Mastercard przygotował poradnik na temat bezpieczeństwa pieniędzy podczas urlopu. Został opracowany w formie 10 najważniejszych zasad. Przestrzeganie tego swojego rodzaju dekalogu powinno pozwolić Wam ustrzec się przed utratą oszczędności w trakcie wakacyjnych przyjemności. Warto te zasady sobie przypomnieć i utrwalić.

Rezerwacja hoteli tylko przez zaufane serwisy

Dotyczy to także zakupu biletów lotniczych. Warto sprawdzić, czy platforma, na której wydaje się pieniądze, ma adres stacjonarnego biura oraz numer telefonu. Przed podjęciem decyzji o rezerwacji warto też przeczytać opinie na przykład na temat danego obiektu, nie tylko te pozytywne, ale i negatywne, z których często można najwięcej dowiedzieć się na temat standardu danego ośrodka.

Ważne sprawy załatwiajcie z własnego urządzenia

Jeśli podczas wyjazdu będziecie musieli płacić za coś przez internet, lepiej w tym celu skorzystać z własnego urządzenia zamiast z publicznie dostępnych komputerów, np. w hotelach. Jeśli będziecie musieli zalogować się na konto bankowe czy do serwisów społecznościowych albo do skrzynki pocztowej, lepiej nie robić tego przez publiczne sieci Wi-Fi, do których nie trzeba podawać hasła.

Przeczytajcie także: Preautoryzacja to nie kradzież pieniędzy

Sprawdźcie, co jest w cenie, a co trzeba dokupić

Wydawcy kart często dołączają do nich ubezpieczenia czy inne usługi, z których można skorzystać w czasie wakacji. Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy w ramach umowy z bankiem macie już np. polisę turystyczną, czy lepiej dokupić dodatkową.

Pamiętajcie o uwierzytelnieniu wieloskładnikowym

To może wydawać się skomplikowane, ale chodzi o to, aby takie usługi jak skrzynka pocztowa, konto w portalach społecznościowych, rachunek bankowy, itd. chronione były przynajmniej dwoma różnymi zabezpieczeniami, przykładowo hasłem alfanumerycznym oraz hasłem jednorazowym, otrzymywanym np. w SMS-ie. Do ładowania telefonu, tabletu czy laptopa używajcie tradycyjnej wtyczki. Kable USB mają możliwość przesyłania danych.

Digitalizacja digitalizacją, ale wydruk może się przydać

Wybierając się na urlop, szczególnie za granicę, dobrze jest mieć kopie zapasowe swoich rezerwacji, biletów itp. w chmurze. Dzięki temu w razie utraty telefonu wciąż będziecie mieć awaryjny dostęp do takich dokumentów. Ewentualnie – można wszystkie je wydrukować i zabrać ze sobą w formie papierowej.

Przeczytajcie także: Apple wpuści zewnętrzne płatności na swoje urządzenia

PIN do karty potrzebny, bo nie wszędzie da się płacić zbliżeniowo

Gdy na co dzień do płatności w sklepach używacie np. smartwatcha z Apple Pay i nie nosicie ze sobą karty, kod PIN mógł ulecieć z pamięci. Za granicą plastikowa karta i kod mogą się przydać, bo nie wszędzie da się płacić zbliżeniowo. Różne są też limity płatności zbliżeniowych, więc czasem i przy niższych kwotach transakcji trzeba będzie podać PIN.

Korzystajcie z powiadomień o transakcjach na rachunku

Takie powiadomienia najłatwiej ustawić w aplikacji mobilnej banku, jako komunikaty push. Pomagają w monitorowaniu sytuacji i ochronie pieniędzy na wypadek zidentyfikowania podejrzanych transakcji na koncie.

Nie stawiajcie wszystkiego na jedną kartę

Na wypadek zgubienia lub kradzieży portfela, trzymajcie alternatywną formę płatności w innej torbie. Dodajcie swoje karty płatnicze do portfela cyfrowego, aby móc płacić za pomocą telefonu lub zegarka wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności cyfrowe.

Odpocznijcie od Facebooka

Nie udostępniajcie zbyt wielu informacji w mediach społecznościowych. Unikajcie na przykład publikowania swojej lokalizacji lub planu podróży. Dzielenie się takimi szczegółami pozwala potencjalnym złodziejom śledzić, gdzie jesteście, i ułatwia im zaplanowanie przestępstwa.

Nie czekajcie z zastrzeżeniem karty

Jeśli nie możecie znaleźć swojej karty, zablokujcie ją tymczasowo w aplikacji bankowej – wiele z nich na to pozwala. Jeśli nie ma takiej opcji albo jesteście pewni, że kartę zgubiliście lub że została Wam skradziona – zastrzeżcie ją. W przypadku, gdy karta była wcześniej dodana do portfela cyfrowego i nadal macie dostęp do swojego urządzenia, wydawca karty będzie mógł zaktualizować cyfrowy portfel o informacje o nowej karcie, tak aby można było nadal płacić mobilnie w oczekiwaniu na nową plastikową kartę.

Fot. Maciej Bednarek

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies