Właściciel Handlowego już kilka lat temu szukał nabywcy dla jego aktywów detalicznych w Polsce
Citigroup ponownie podejmie próbę sprzedania części detalicznej Banku Handlowego, o czym donosi serwis businessinsider.com.pl. Powodem ma być poprawa sytuacji na rynku: biznes osiąga lepsze wyniki, dzięki czemu wzrosła jego wycena.
O tej transakcji pisze i mówi się już od kilku lat. W 2021 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Citigroup planuje wyjść nie tylko z Polski (mowa wyłącznie o segmencie detalicznym, bank wciąż chce u nas działać w sektorze korporacyjnym), ale też kilkunastu innych rynków w Azji i Europie.
Problemem dla grupy okazała się trudna sytuacja makroekonomiczna: pandemia, wysoka inflacja, wojna, niskie stopy procentowe. Pogorszyły się wyniki banku, a co za tym idzie, także jego wycena. W efekcie jeszcze w maju 2022 roku okazało się, że Citi wycofuje się, przynajmniej na pewien czas, z pomysłu sprzedaży bankowości detalicznej w Polsce. Bank deklarował jednak, że wróci do sprawy, gdy okoliczności będą temu bardziej sprzyjać.
Prezeska Handlowego, Elżbieta Czetwertyńska, jesienią ubiegłego roku ogłosiła, że właściciel banku wznawia proces sprzedażowy i poszukuje nabywcy. Menedżerka informowała wówczas, że rozmowy z zainteresowanymi podmiotami prawdopodobnie rozpoczną się w nieodległej przyszłości. Najwyraźniej ten czas nastał.
W czyje ręce może trafić detaliczna część Citi w Polsce? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Biznesem mogą nie być zainteresowane duże banki działające na polskim rynku. Taka sytuacja miała już miejsce, gdy poszukiwano nabywcy dla VeloBanku. Ten ostatni ostatecznie ma się znaleźć w portfelu amerykańskiego funduszu Cerbeus Capital Management. Z medialnych doniesień wynika, że podmiot ten może być zainteresowany także aktywami Citi. W tym scenariuszu przejęte instytucje zostałyby połączone, co w przyszłości mogłoby uczynić ich sprzedaż bardziej atrakcyjną.