Brytyjski bank centralny prowadzi eksperymenty, które mają pomóc w podjęciu decyzji dot. ewentualnego wdrożenia CBDC
Bank Anglii opublikował wyniki testów, które przeprowadzono w ramach sprawdzania możliwości i warunków wdrożenia w tym kraju CBDC, czyli cyfrowej waluty banku centralnego. Instytucja podała, że ewentualne uruchomienie cyfrowego funta nie będzie wymagało wymiany stosowanych obecnie terminali płatniczych. Można ostrożnie założyć, że jeśli brytyjskie terminale są w stanie obsłużyć cyfrowy odpowiednik tradycyjnych walut, to również POS-y funkcjonujące na innych rynkach powinny sobie z tym poradzić.
Eksperyment przeprowadzony na zlecenie banku centralnego wykazał nie tylko, że działające w Wielkiej Brytanii terminale mogą być wykorzystywane w transakcjach z udziałem cyfrowego funta, ale też dowiódł, iż urządzenia te nie będą wymagały modyfikacji, by realizować takie płatności. Ponadto stwierdzono, że technicznie możliwe będzie przyjmowanie płatności w trybie offline. Jednak w tym przypadku prawdopodobnie konieczne będzie już przeprowadzenie zmian w urządzeniach.
CBDC to koncepcja łącząca niektóre aspekty gotówki oraz stosowanego dzisiaj pieniądza w formie elektronicznej. Taki pieniądz jest emitowany przez bank centralny i w teorii eliminuje udział banków komercyjnych (lub innych instytucji prywatnych) w obiegu środków. Pomysł jego wdrożenia jest już analizowany w większości państw na całym świecie, choć tylko część banków centralnych podeszła do tematu z realną chęcią szybkich wdrożeń.
Zaawansowane prace w zakresie wdrożenia CBDC prowadzą np. Chiny, sporo uwagi poświęca temu projektowi Europejski Bank Centralny. Prezes NBP, Adam Glapiński, stwierdził z kolei, że instytucja ta "uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce". Wspomniany już Bank Anglii zakończył fazę wstępnych analiz i prowadzi obecnie eksperymenty z CBDC, które mają potrwać najpóźniej do 2026 roku. Po nich ma być podjęta decyzja dot. stworzenia cyfrowego funta, a następnie jego wprowadzenia na rynek.