Visa podaje, że zajęło jej to 10 lat, ale widać przyspieszenie, bo emisja pierwszego miliarda tokenów zajęła sześć lat
Visa wyemitowała już ponad 10 mld tokenów i poinformowała, że pozwoliło to wygenerować przeszło 40 mld dolarów dodatkowych przychodów w handlu internetowym. Organizacja podała też, że tylko w ubiegłym roku jej tokeny zapobiegły oszustwom o wartości ponad 650 mln dolarów.
Usługa Visa Token Service pojawiła się na rynku w 2014 roku. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać w połowie 2020 roku, że w ramach tego rozwiązania wydano pierwszy miliard tokenów. Na podwojenie tego wyniku nie trzeba było czekać kilka lat – o 2 mld tokenów organizacja informowała w kwietniu 2021 roku, a o 4 mld już w sierpniu 2022 roku.
Narzędzie, o którym mowa, sprawia, że zwiększa się bezpieczeństwo (i wygoda) zakupów online. Tokenizacja powoduje, że wrażliwe dane karty zastępowane są podczas płatności ciągiem cyfr, tzw. tokenem. Raz przypisany do urządzenia czy akceptanta nie może zostać wykorzystany w żaden inny sposób. Dzięki temu ewentualny wyciek tokenów np. z systemów sklepowych, nie powoduje ryzyka kradzieży pieniędzy.
Visa ogłosiła, że obecnie w niemal jednej trzeciej procesowanych przez nią transakcji, wykorzystywane są tokeny. Do używania tego narzędzia uprawnionych jest ponad 8 tys. wydawców kart i jest ono dostępne na przeszło 200 rynkach. Amerykańska organizacja poinformowała również, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 1,5 mln sprzedawców przeprowadzało transakcje z wykorzystaniem tokenów każdego dnia.