Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Ciąg dalszy problemów na rynku płatności odroczonych. Jeden z największych brytyjskich banków rezygnuje z takich usług

NatWest woli skupić się na bardziej tradycyjnych produktach kredytowych, takich jak pożyczki i karty kredytowe

NatWest, jeden z największych banków na brytyjskim rynku (ma 18 mln klientów), wycofuje się z segmentu płatności odroczonych. Chce skupić się na rozwoju tradycyjnych produktów kredytowych, takich jak pożyczki i karty kredytowe, o czym informuje The Sun. Instytucja zacznie likwidację rachunków, za pomocą których udziela finansowania BNPL (buy now, pay later, czyli płatności odroczone), w maju. Bank wyjaśnia, że decyzja ta jest podyktowana niedostatecznym zainteresowaniem usługą ze strony użytkowników.

Przeczytajcie także: mBank umieści w aplikacji Morele

Płatności odroczone pojawiły się w NatWest niecałe dwa lata temu. Decyzje o wejściu na ten rynek podejmowały wówczas także inne europejskie banki, które nie chciały oddawać pola fintechom wyspecjalizowanym w rozwiązaniach BNPL. Sektor ten przeżywał boom, ale teraz okazuje się, że nie tak łatwo na BNPL zarabiać. Zwłaszcza, że wysokie stopy procentowe utrudniają uzyskanie wysokiej marży z takiej działalności.

W serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać, że z Wielkiej Brytanii ewakuowała się firma Openpay, a powodem miała być zbyt duża konkurencja na tamtejszym rynku płatności odroczonych. Z kolei Block przestał oferować rozwiązania tego typu we Francji, Hiszpanii oraz Włoszech. Australię opuścił działający w tej samej branży Affirm, a wywodzący się z tego kraju Zip sprzedał ze sporą stratą czeski fintech Twisto.

Przeczytajcie także: PKO BP wycofuje się z płatności HCE

Natomiast w Polsce wydaje się, że płatności odroczone są na fali wznoszącej. Rozwiązania z tego segmentu wprowadziło do oferty już kilka banków. Wśród nich wymienić trzeba PKO BP z usługą PKO Płacę później i Alior z Alior Pay. W mijającym tygodniu do tego grona dołączył też VeloBank, który udostępnił klientom płatności odroczone Blik Płacę Później. Najwięksi niebankowi dostawcy płatności odroczonych w Polsce to: PayPo, Allegro Pay, Twisto i Klarna. Ale także w Polsce mamy przykłady na to, że nie każdy, kto na rynek BNPL wchodzi radzi sobie znakomicie. Niedawno znad Wisły wycofała się firma Mokka, której nie udało się zbudować wystarczającej skali działania (specjalizowała się w płatnościach odroczonych w sklepach stacjonarnych).

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies