Fundacja donosi, że coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się terminale aplikacyjne. W ramach programu Polski Bezgotówkowej softposy zainstalowało 6 tys. przedsiębiorców
Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że do końca ubiegłego roku do jej programu dołączyło prawie 460 tys. podmiotów, które korzystają z przeszło 610 tys. terminali płatniczych. Z pomocą tych ostatnich zrealizowano już prawie 1,8 mld transakcji na łączną kwotę ponad 110 mld zł. Tylko w ubiegłym roku takich transakcji było blisko pół miliarda.
Instytucja podała, że w 2023 roku w sektorze publicznym z pomocą wspomnianych terminali wykonano ponad 8 mln transakcji o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł. Z porównaniu z rokiem poprzedzającym oznacza to wzrost o blisko 30 proc.
Wśród mikroprzedsiębiorstw najwięcej urządzeń przybyło w branży kosmetycznej (wzrost o ponad 13 proc.). Z kolei najwyższy wzrost transakcyjny osiągnęły branże związane z ochroną zdrowia: blisko 32 proc. w ciągu roku. Pod względem wzrostu liczby transakcji w ostatnim roku wyróżniły się branża edukacyjna (+28,3 proc.) oraz usługowa (+25,4 proc.).
Fundacja podkreśla, że coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszą się softposy. Do końca 2023 roku w ramach jej programu taki rodzaj terminala wybrało ponad 6 tys. firm. W porównaniu z 2022 rokiem oznacza to wzrost o 63 proc. Z danych cashless.pl wynika, że na koniec ub. roku terminali aplikacyjnych działało na polskim rynku prawie 33 tys.