W tym oszustwie wykorzystywany jest tzw. deepfake, który pozwala podszywać się pod prawdziwe osoby
Zespół CSIRT KNF, zajmujący się cyberbezpieczeństwem w sieci, ostrzega przed fałszywymi inwestycjami, w których używany jest tzw. deepfake. Oszuści w procederze wykorzystują wizerunek znanego jutubera – Buddy.
Oszustwa, w których używa się wizerunków znanych postaci, np. polityków, biznesmenów czy sportowców, nie są niczym nowym. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa od lat przestrzegają, by nie dać się nabrać, gdy obok zapewnień o szybkim i pewnym zysku pojawi się zdjęcie Roberta Lewandowskiego, Andrzeja Dudy czy Elona Muska. Niestety, wciąż pojawiają się doniesienia o osobach, które uległy tej formie phishingu i straciły pieniądze.
Przestępcy w swoim procederze poszli już krok dalej i korzystają ze zdobyczy techniki, a konkretnie algorytmów sztucznej inteligencji. Pomaga ona tworzyć fałszywe obrazy, filmy i ścieżki dźwiękowe. W efekcie odbiorca może mieć wrażenie, że ma do czynienia np. z filmem, który rzeczywiście został nagrany przez kogoś znanego.
Przywołany już Budda to popularny influencer, który ostatnio zasłynął m.in. za sprawą wrzucenia do puszki WOŚP 100 tys. zł. Wcześniej zorganizował loterię, podczas której rozdawał samochody. Transmisję oglądało na żywo kilkaset tysięcy osób, co okazało się rekordem polskiego YouTube’a.
Tę popularność najwyraźniej chcą też wykorzystać oszuści. Z krótkiego filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych wynika, że Budda poleca program do automatycznego handlu, z pomocą którego można zarobić wielkie pieniądze. W rzeczywistości jednak instalacja takiego oprogramowania prowadzi do utraty wrażliwych danych, a w konsekwencji także pieniędzy.
Uważaj na oferty fałszywych inwestycji! ⚠️
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) February 16, 2024
Cyberprzestępcy wykorzystując technikę „deepfake” zamieszczają nagrania wideo, w których podszywają się pod znanych influencerów. 🎭
Jeśli spotkasz się z ofertą ogromnych zysków w krótkim czasie, do której zachęca Cię postać znana… pic.twitter.com/H1WifVGP7j
Warto mieć na uwadze, że oszuści zapewne nie będą się ograniczać do tego jednego twórcy internetowego, w sieci będzie można trafić na szereg deepfake’ów, w których pojawią się wizerunki innych znanych postaci. A ich jakość może być bardzo wysoka, odbiorcy trudno będzie ustalić, czy to sfałszowane nagranie. Dlatego należy zachować czujność, gdy pojawia się szansa na bardzo atrakcyjne inwestowanie.