Ustawa ma wprowadzić do polskiego prawa zapisy unijnego rozporządzenia dot. rynku kryptoaktywów
W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o kryptoaktywach, za który odpowiada Ministerstwo Finansów. W celach projektu wyjaśnia się, że wdrożenie nowych przepisów wynika z konieczności przygotowania ram prawnych dla rynku kryptoaktywów, zapewnienia nad nimi skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów, głównie przez wyposażenie w odpowiednie środki Komisji Nadzoru Finansowego.
Pod koniec ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashles.pl, że ze struktur KNF zostanie wyodrębniony nowy zespół, który zajmie się nadzorowaniem rynku kryptoaktywów. Kilka tygodni przed tymi doniesieniami Komisja informowała, że w segmencie tym nie ma rozwiązań prawnych regulujących szeroko rozumiany obrót czy ochronę inwestorów, a KNF nie nadzoruje tego rynku.
Ma się to zmienić za sprawą wejścia w życie unijnego rozporządzenia ws. rynku kryptoaktywów funkcjonującego pod nazwą MiCA (Market in Crypto Assets Regulation), któremu nadano numer 2023/1114. Zasadniczo zacznie ono obowiązywać wraz z końcem tego roku i nałoży na emitentów i pośredników kryptoaktywów m.in. obowiązki licencyjne oraz informacyjne.
Wspomniany projekt ustawy zakłada m.in. wyznaczanie właśnie KNF jako organu właściwego w zakresie stosowania przywołanego rozporządzenia, a także wyposażenie tej instytucji w narzędzia do wykonywania swoich zadań. W dokumencie określono obowiązki emitentów tokenów oraz dostawców usług z tego zakresu. Mowa jest też m.in. o możliwości nakładania sankcji przez KNF na oferujących, emitentów lub osoby ubiegające się o dopuszczenie kryptoaktywów.
W projekcie ustawy znalazły się zapisy o wprowadzeniu odpowiedzialności karnej podmiotów nadzorowanych, a także o ustaleniu zakresu i zasad zachowania tajemnicy zawodowej obejmującej informacje uzyskane w związku ze świadczeniem usług w zakresie kryptoaktywów. Przewidywany termin przyjęcia ustawy przez rząd to przyszły kwartał.