Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
mObywatel z nową usługą. W aplikacji można już zastrzec numer PESEL

Od 1 czerwca br. zastrzeżony PESEL pomoże uniknąć kłopotów wynikających z kradzieży tożsamości

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja: zastrzeganie numeru PESEL. Tym samym czynność tę można już wykonać nie tylko z pomocą strony mobywatel.gov.pl czy stacjonarnie (np. w urzędzie gminy), ale też mobilnie.

Przeczytajcie także: Zmiany w aplikacji Aliora

Aby skorzystać z nowego rozwiązania, należy w apce kliknąć ikonę Zastrzeż PESEL (w usługach) i skorzystać z suwaka – z jego pomocą można zastrzec PESEL, ale też cofnąć tę dyspozycję. Narzędziu towarzyszy informacja, iż "po każdym cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL nie możesz skorzystać z usługi przez 30 minut".

Pod suwakiem umieszczono rubrykę Historia, z której będzie się można dowiedzieć, kto sprawdzał dany PESEL, i prześledzić zmiany zaordynowane suwakiem. Wszystkie te czynności są darmowe.

Przeczytajcie także: Fatalny okres dla małych instytucji płatniczych

Możliwość zastrzegania numeru PESEL ma ograniczać kradzieże tożsamości i wynikające z niej skutki, w tym np. zaciąganie kredytów bez zgody i wiedzy danej osoby. Jeśli obywatel zastrzegł PESEL, a mimo to zaciągnięto zobowiązanie na jego dane, to nie poniesie konsekwencji. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż istnieje już możliwość zastrzegania numeru, to związana z tym ochrona zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy. Od 1 czerwca 2024 roku banki i inne podmioty (np. telekomy), będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies