Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Przelewy24 i PeP mogą mieć nowego właściciela. Fundusz CVC ma być zainteresowany przejęciem Nexi

Strony nie podjęły jeszcze rozmów w tej sprawie, a ewentualną transakcję może zablokować włoski rząd

Fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, który w Polsce znany jest m.in. jako właściciel sieci Żabka, bada ponoć możliwość przejęcia firmy Nexi – największego operatora płatności w Europie. Podmioty jeszcze nie kontaktowały się w sprawie ewentualnej transakcji, o czym donosi Agencja Reutera.

Przeczytajcie także: Wonga wchodzi na rynek chwilówek

Nexi w ostatnim czasie miało się pojawić na radarze kilku ewentualnych kupców, a dzieje się tak m.in. za sprawą niskiej ceny akcji firmy. Obecnie za jeden papier wartościowy trzeba zapłacić mniej niż 7 euro. To cena niższa od tej notowanej w dniu debiutu sprzed kilku lat i zdecydowanie niższa od maksimum z połowy 2021 roku (19 euro).

We wspomnianej już połowie 2021 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl o zakończeniu fuzji Nexi i Nets, dzięki której powstał potentat na europejskim rynku płatności bezgotówkowych. Transakcja miała charakter all-stock, a udział akcjonariuszy Nets w Nexi wyniósł 39 proc. Zapewniano wówczas, że fuzja przyniesie istotne korzyści finansowe, w tym 95 mln euro z tytułu niższych kosztów operacyjnych.

Przeczytajcie także: Paytree i Dziesiątka Finanse wykreślone z rejestru MIP

Doniesienia te są istotne także z polskiego punktu widzenia, ponieważ Nets sfinalizował jesienią 2020 roku akwizycję Polskich ePłatności, jednego z największych graczy na naszym rynku terminali płatniczych. Wcześniej podmiot ten stał się właścicielem spółki PayPro, czyli operatora serwisu Przelewy24. Efektem tych przejęć było niedawno zniknięcie z polskiego rynku marki Dotpay, o czym więcej przeczytacie w tym tekście.

Na koniec warto dodać, że wykupienie Nexi przez CVC może stanąć pod znakiem zapytania nawet w przypadku, gdy obie strony dojdą do porozumienia. Udziałowcem w tym pierwszym podmiocie jest włoskie państwo i tamtejszy rząd może zablokować transakcję.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies