Podmiot pochwalił się przyznaniem mu przez FCA licencji instytucji pieniądza elektronicznego
Grupa stojąca za fintechem Viva Wallet poinformowała o wykonaniu ważnego kroku na rynku brytyjskim. Tamtejszy regulator rynku, czyli Financial Conduct Authority (FCA), przyznał jej licencję instytucji pieniądza elektronicznego (e-money). W efekcie fintech będzie mógł świadczyć szereg usług finansowych w Wielkiej Brytanii.
Viva Wallet powstała jeszcze pod koniec poprzedniego stulecia. Siedzibą fintechu są Ateny, ale usługi świadczy w ponad 20 państwach, w tym w Polsce. Posiadający licencję bankową podmiot rozwija platformę do płatności, wykorzystuje do tego technologie chmurowe, a swoje usługi kieruje przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z oferowanych rozwiązań jest aplikacja, dzięki której smartfon może pełnić rolę terminala: Viva Terminal (wcześniej znana pod nazwą Viva Wallet POS).
W ubiegłym roku istotnym udziałowcem fintechu został amerykański J.P. Morgan – bank kupił blisko połowę udziałów (większościowy pakiet akcji Viva Wallet pozostał w rękach założycieli, czyli Harisa Karonica i Makisa Antypasa). Strony podały wówczas, że Amerykanie zainwestują w nowy nabytek 100 mln euro. Z kolei z nieoficjalnych doniesień wynikało, że wartość całej transakcji opiewała na ok. 800 mln dolarów.
Oprócz wspomnianego już softposa w ofercie fintechu znaleźć można bramkę do przyjmowania płatności przez internet czy karty debetowe, za pośrednictwem których można wydawać przychody realizowane bezgotówkowo. Latem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Viva Wallet zaoferował klientom w Wielkiej Brytanii usługę Tap to pay od Apple. Dzięki niej można zamienić iPhone’a w terminal płatniczy – bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu.