Licencja ma pozwolić spółce realizować dotychczasowe usługi bez ograniczeń, jakie obowiązują MIP-y, a także rozbudować ofertę w oparciu o nowe usługi oparte na AIS i PIS
Wczoraj w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że Comperia zamierza się starać o status krajowej instytucji płatniczej. Zdecydowano, że w tym celu powołana zostanie spółka zależna (Comperia Pay), która będzie się ubiegać o tę licencję. Jak dowiedziałam się od władz Comperii, powołanie nowej spółki oraz wystąpienie dla niej o status KIP ma być kolejnym krokiem w rozwoju całej grupy, a szczególnie marki Comfino. – Skala działalności i dynamiczny rozwój tego produktu wymaga wydzielenia go do osobnej spółki – tłumaczy Szymon Fiecek, prezes grupy Comperia.pl.
Uzyskanie licencji ma pozwolić spółce realizować dotychczasowe usługi bez ograniczeń dotyczących chociażby limitu transakcji. A także – co istotne – ma pozwolić na rozbudowanie oferty o nowe produkty w oparciu o usługi AIS i PIS. Przypomnę, że AIS i PIS to usługi bazujące na otwartej bankowości. Account Information Service (AIS) zapewnia dostęp do informacji do informacji o rachunku bankowym (za zgodą jego posiadacza), a Payment Initiation Service (PIS) oznacza inicjację płatności z rachunków prowadzonych w innych bankach.
– Rozszerzając portfolio produktów finansowych, które już są dostępne w Comfino, będziemy chcieli dalej pracować nad rozwojem tego segmentu. Widzimy w nim duży potencjał, jaki niesie dyrektywa PSD2, a wkrótce PSD3 – podkreśla Szymon Fiecek. Comfino, przedstawiane jako "marketplace płatności" to narzędzie skupiające dostawców finansowania bankowego i fintechy oferujące odroczenie płatności. – Na początku tego roku weszliśmy również w obszar szybkich płatności za pomocą Blika, na chwilę obecną jako produkt komplementarny, wspomagający proces "domykania płatności" za zakupy w internecie. Obserwujemy tutaj pewną niszę, a zarazem szansę dla Comperii, którą zamierzamy wykorzystać – zapowiada szef Comperii.
Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie grono firm oferujących swoje usługi za pośrednictwem Comfino poszerzyło się m.in. o Paywerk, Pekao i PragmaGO. W najbliższej perspektywie planowane są dalsze inwestycje w tym zakresie i integracje z nowymi dostawcami finansowania, przy jednoczesnym skupieniu na budowie sieci akceptacji w kanałach online i offline.