Lista małych instytucji finansowych liczy obecnie 180 podmiotów. Kilkadziesiąt spółek usunięto z rejestru
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała kilka kolejnych firm do rejestru małych instytucji płatniczych. Status ten posiada obecnie 180 podmiotów. Wpisów było znacznie więcej, ale część spółek wykreślono już z listy. Niedawno stało się tak na przykład z firmą Autokonto, która zmienia model biznesowy i obecność w rejestrze nie będzie jej już potrzebna.
Jednym z podmiotów wpisanych ostatnio do rejestru jest warszawska spółka PU Group. Ta nazwa może niewiele mówić, ale inaczej jest z powiązaną z nią marką Spoko (dawniej Pay Ukraine), o której mogliście niejednokrotnie przeczytać w serwisie cshless.pl. To platforma do wykonywania natychmiastowych przelewów międzynarodowych – początkowo usługi kierowane były przede wszystkim do Ukraińców, ale z czasem zaoferowano je także klientom z Afryki czy Azji.
W rejestrze KNF pojawiła się także wrocławska spółka RedPay dostarczająca oprogramowanie do obsługi płatności i przelewów online średnich i dużych firm. Jej rozwiązania mają się sprawdzać w handlu internetowym oraz w automatyzacji kont firmowych. Listę uzupełniają poznańska spółka Auxinpay oraz warszawska Avantaur. Wśród usług zgłoszonych KNF obie wymieniły m.in. wydawanie instrumentów płatniczych, wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku oraz transfer środków.
Mała instytucja płatnicza to rodzaj podmiotu, który pojawił się w polskich przepisach kilka lat temu. O taki status mogą się ubiegać firmy zainteresowane wprowadzeniem na rynek usług finansowych. Chociaż łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru MIP niż zdobyć licencję krajowej instytucji płatniczej, to nie można zapominać o ograniczeniach: MIP-y nie mogą działać poza Polską czy oferować usług z zakresu tzw. otwartej bankowości. Wkrótce zasady działania małych instytucji płatniczych zmienią się. Więcej na ten temat w tekście "Warzywniak" przyjęty. Zobaczcie, co zmieni w sytuacji banków i fintechów.