Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polska Bezgotówkowa: już niemal dwie trzecie płatności w sklepach odbywa się cyfrowo

Ubankowienie Polaków na koniec ubiegłego roku osiągnęło poziom 85 proc.

Fundacja Polska Bezgotówkowa powołując się na badanie "Zwyczaje płatnicze Polaków a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce", podała, że w ubiegłym roku 62 proc. wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce, stanowiły płatności bezgotówkowe.

Przeczytajcie także: Google Maps z funkcją "Kup bilet"

Instytucja poinformowała również, że na koniec roku ubankowienie Polaków osiągnęło poziom 85 proc. W najmłodszej grupie wiekowej (18-26 lat) było to aż 91 proc. Warto przypomnieć, że w przypadku seniorów również nie wygląda to źle: w czerwcu mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że ponad 80 proc. emerytów otrzymuje przysługujące im świadczenia na rachunek bankowy. Dla porównania: w 2005 roku ok. 40 proc. emerytów otrzymywało świadczenia na konto.

Popularność płatności bezgotówkowych można tłumaczyć m.in. wygodą konsumentów. Innym czynnikiem wpływającym na rozwój branży jest wysoka użyteczność kart i urządzeń mobilnych, na którą wpłynęła rozbudowa sieci terminali płatniczych, także w ramach programu Polska Bezgotówkowa. Jak wyjaśnia dr hab. Michał Polasik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, duża sieć terminali zlokalizowanych w całym kraju sprawiła, że konsumenci uzyskali pewność akceptacji płatności cyfrowych w większości branż.

Przeczytajcie także: Provident wydał już ponad 50 tys. kart kredytowych

NBP kilka miesięcy temu podał, że na koniec grudnia 2022 roku w Polsce funkcjonowało ponad 1,22 mln terminali płatniczych. To o niespełna 11 tys. więcej niż w kwartale poprzedzającym. Na koniec 2021 roku operatorzy terminali zarządzali siecią złożoną z 1,12 mln urządzeń. Pod koniec 2022 roku działało w Polsce ponad 618,5 tys. firm akceptujących płatności bezgotówkowe. To o ok. 7 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o ponad 65 tys. więcej w porównaniu z końcem 2021 roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies