Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Aplikacja mObywatel będzie szybko ewoluować. Zapowiadana jest nowość w każdym miesiącu

Jedną z najważniejszych nowości, która niebawem może się pojawić w apce, będzie możliwość zastrzegania numeru PESEL

Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, w audycji Radia Wrocław zapowiedział dalszy rozwój aplikacji mObywatel. Chociaż zabrakło szczegółów, padła deklaracja, iż w każdym z najbliższych miesięcy użytkownicy powinni się spodziewać przynajmniej jednej nowej usługi. Już niebawem, bo 7 sierpnia wdrożone zostanie tymczasowe prawo jazdy.

Przeczytajcie także: Viva Wallet POS zmienia się w Viva Terminal App

Zespół odpowiedzialny za rozwój państwowej apki pracuje obecnie m.in. nad opcją zastrzegania numeru PESEL w mObywatelu. Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że umożliwiająca to ustawa przeszła przez Sejm i Senat, została też podpisana przez prezydenta. Z jej zapisów wynika, że obywatel będzie mógł zastrzec numer PESEL, a na bankach i pozostałych instytucjach finansowych będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia, czy numer jest zastrzeżony. Ma to uchronić obywateli np. przed zaciąganiem pożyczek na ich dane.

PESEL będzie można zastrzec stacjonarnie (w oddziale banku, placówce pocztowej czy urzędzie gminy), ale też online: na stronie internetowej gov.pl lub właśnie za pomocą aplikacji mObywatel. Cieszyński w rozmowie radiowej unikał odpowiedzi na pytanie, czy w apce niebawem faktycznie pojawi się taka opcja – wiele w tej kwestii ma zależeć od partnerów, czyli np. banków, a te zapewne nie będą gotowe na takie wdrożenie w najbliższych miesiącach.

Minister przyznał także, że trwa obecnie pilotaż rozwiązania umożliwiającego wnoszenie płatności za pomocą mObywatela. Testowo uruchomiono je w kilku miastach, m.in. w Sopocie. Natomiast z powszechnym wdrożeniem płatności trzeba jeszcze poczekać – podstawą do niego ma być ustawa o administracji, która dopiero będzie rozpatrywana przez Sejm.

Przeczytajcie także: Warta4U dostępna dla klientów z całej Polski

Działającą już nowością w apce jest "Bezpieczny autobus". Wystarczy wpisać w aplikacji w odpowiednim miejscu numer rejestracyjny autobusu, by dowiedzieć się, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC, badanie techniczne, poznać jego dane techniczne i stan licznika w chwili ostatniego badania. W aplikacji można sprawdzić wszystkie autobusy, które mają polskie rejestracje: wycieczkowe, rejsowe i miejskie.

Aplikacja mOywatel w wersji 2.0 została uruchomiona dla wszystkich w połowie lipca. Najważniejszą nowością jest w niej mDowód, z pomocą którego można potwierdzić tożsamość w zdecydowanej większości sytuacji. Wdrożenie nie przebiegało bezproblemowo – przez kilka kolejnych dni użytkownicy mieli kłopot z korzystaniem z niektórych funkcji lub nawet uruchomieniem oprogramowania. Mogło to wynikać m.in. z dużego zainteresowania apką, na które twórcy nie byli przygotowani. Ze słów ministra Cieszyńskiego wynika, że do 22 lipca mObywatela ściągnęło 1,7 miliona osób.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies