Najważniejszą nowością w aplikacji jest mDowód, którym można potwierdzać tożsamość niemal na równi z tym plastikowym
Aplikacja mObywatel 2.0 jest już dostępna. Po fazie otwartych testów, o których mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, przyszedł czas na pełne uruchomienie długo wyczekiwanej apki. Najważniejszą nowością jest w niej mDowód, z pomocą którego można potwierdzić tożsamość w urzędzie, u notariusza, ale też np. przy okazji wypożyczania samochodu czy podpisywania umowy z telekomem.
Należy mieć na uwadze, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania oraz ważności. W zdecydowanej większości codziennych sytuacji może on zastąpić plastikowy dowód. Wyjątek stanowią trzy przypadki: składanie wniosku o nowy dowód osobisty, posługiwanie się dokumentem poza Polską oraz w bankach (w tym ostatnim przypadku będzie to możliwe od 1 września).
Jeśli macie iPhone to aktualizacja mObywatela do nowej wersji nie jest dobrym pomyslem. Przynajmniej na razie.
— Niebezpiecznik (@niebezpiecznik) July 14, 2023
Poniżej doświadczenia jednego z Czytelników. U nas w redakcji podobnie. Ale! Nie takie deploye w piątek się ratowało! ;) pic.twitter.com/SFeaL45ekv
U mnie działa 😜#mObywatel pic.twitter.com/SL1NDc6FYH
— Janusz Cieszyński (@jciesz) July 13, 2023
Uruchomieniu nowej wersji aplikacji towarzyszą jednak problemy – w sieci pojawiają się doniesienia o kłopotach z uruchomieniem niektórych usług, co wynika zapewne z przeciążenia serwerów. Z wpisów w mediach społecznościowych wynika też, że z trudnościami podczas aktualizacji muszą się liczyć użytkownicy sprzętu z iOS – ponoć zdarzają się przypadki, gdy aplikację trzeba na nowo zainstalować, a następnie od podstaw tworzyć swój profil. Ale niedociągnięcia czy wręcz awarie zgłaszają też użytkownicy smartfonów z Androidem.
Docelowo nowa aplikacja ma pełnić rolę nie tylko portfela z dokumentami, ale wręcz cyfrowego asystenta, który pozwoli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Z pomocą apki obywatel zaloguje się do serwisów publicznych (IKP, ZUS, US). Apka będzie też poszerzana o lokalne dokumenty, np. karty mieszkańca. Prowadzony jest już pilotaż ePłatności, w których Blikiem będzie można zapłacić np. podatek od nieruchomości.