Do rejestru małych instytucji płatniczych dodano już ponad 200 podmiotów, ale tych z aktywnym statusem MIP jest 176
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała kilka podmiotów do rejestru małych instytucji płatniczych. W efekcie na liście znaleźć można ponad 200 firm, ale część z nich została już wykreślona – obecnie status MIP ma 176 podmiotów. W ostatnich dniach w rejestrze pojawiły się spółki PK Capital, GGDAB oraz Timbex. Wśród usług zgłoszonych KNF ta ostatnia podała m.in. wydawanie instrumentów płatniczych i transfer środków.
W stolicy zarejestrowana jest także firma PK Capital, świadcząca usługi pod dwiema markami. Pierwszą z nich jest Kantor dla firm. Jak sama nazwa wskazuje, podmiot zajmuje się wymianą walut, a jego klientami są przedsiębiorstwa. Serwis agreguje ceny z 20 banków na świecie, co umożliwia użytkownikom realizację wymiany ponad 80 walut. Z kolei dla klientów detalicznych przygotowano Ekantor.pl, w którym znaleźć można najpopularniejsze waluty.
Natomiast spółka GGDAB zarejestrowana jest w Mysłowicach i działa w branży gier wideo. Podmiot tworzy platformę e-sportową, na której zamierza organizować turnieje zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Ze strony internetowej firmy można się dowiedzieć, że projektuje ona własne gry, ale korzysta też z istniejących tytułów – wszystkie mają być dostępne na jednej platformie.
Mała instytucja płatnicza to instytucja, która pojawiła się w polskich przepisach kilka lat temu. O taki status mogą się ubiegać firmy zainteresowane wprowadzeniem na rynek usług finansowych. Chociaż łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru MIP niż Krajowych instytucji płatniczych, to warto pamiętać o ograniczeniach: MIP-y nie mogą działać poza Polską czy oferować usług z zakresu tzw. otwartej bankowości. Dane na temat funkcjonowania obu rejestrów znaleźć można w tym tekście.