W Polsce działa na razie ponad 50 autonomicznych sklepów Żabki, planowane jest uruchomienie kilkudziesięciu kolejnych
Na polskim rynku może się pojawić konkurencja dla sklepów autonomicznych Żabka Nano, o czym informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl. Ten koncept placówek handlowych zamierza testować Lagardere Travel Retail. To grupa, w skład której wchodzą m.in. InMedio czy Relay – sieci handlowe kojarzone przede wszystkim z dworcami czy lotniskami.
Grupa Lagardere uruchomiła już sklepy autonomiczne w innych krajach. W styczniu br. placówka tego typu ruszyła w porcie lotniczym Charlotte w Karolinie Północnej. Zastosowano w niej technologie opracowane przez Amazona – amerykański potentat e-commerce udostępnia je także innym podmiotom. Z kolei na lotnisku w Brukseli stworzono autonomiczny sklep we współpracy z firmą Atos. Placówka autonomiczna grupy działa też w Hongkongu.
W Polsce ten koncept w pierwszej kolejności nie pojawi się prawdopodobnie na lotnisku, a zdecydują o tym kwestie ekonomiczne. Grupa może prowadzić testy w lokalizacji, w której czynsz jest niższy – dzięki temu jest większa przestrzeń do popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków. Na razie nie zdecydowano jednak, czy będzie to dworzec kolejowy, czy raczej galeria handlowa.
Testowanie placówek autonomicznych oznacza konkurowanie z Żabką, która rozwija sieć obiektów Nano. Obecnie liczy ona ponad 50 sklepów, a w planach jest otwarcie kilkudziesięciu kolejnych. Niewielkie sklepy zlokalizowane są po prostu przy ulicach, ale też np. w biurowcach, klubach fitness czy akademiku. Niedawno operator sieci informował, że taki obiekt jest uruchamiany na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Sklep, z którego można korzystać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, ma powierzchnię zaledwie 16 metrów kwadratowych.
Źródło: wiadomoscihandlowe.pl.