Wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercarda, a także zewnętrznego audytora
Mastercard poinformował, że przyspieszy proces wprowadzania do obiegu ekologicznych kart płatniczych. Amerykańska organizacja chce, by do 2028 roku wszystkie jej karty były eko-certyfikowane. Wiąże się to m.in. z całkowitą redukcją użycia jednorazowego plastiku.
Podmiot zakłada, że od 1 stycznia 2028 roku wszystkie jej nowe, plastikowe karty będą wykonane z materiałów zrównoważonych, w tym tworzyw sztucznych biopochodnych lub pochodzących z recyklingu (np. rPVC, rPET czy PLA). Nowe karty będą certyfikowane przez Mastercarda w zakresie oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju. Firma zaznacza, że certyfikat będzie jeszcze weryfikowany przez zewnętrznego audytora.
Organizacja płatnicza przypomina, że zainicjowała działania związane z wprowadzaniem do obiegu zrównoważonych kart w 2018 roku za pośrednictwem Mastercard Digital Security Lab. Od tego czasu do jej programu zapisało się ponad 330 wydawców z ponad 80 krajów. Współpracują oni z największymi producentami kart płatniczych (Gemalto, Giesecke+Devrient, IDEMIA) nad zamianą ponad 168 milionów kart na te produkowane z bio-materiałów i surowców nadających się do recyklingu.
Mastercard promuje też wprowadzanie wirtualnych kart, które całkowicie eliminują potrzebę oferowania klientom fizycznych instrumentów płatniczych. Pod koniec poprzedniej dekady organizacja zainwestowała w fintech Doconomy, który umożliwia mierzenie śladu węglowego zakupów opłacanych kartą, a niedługo później ogłosiła, że uruchamia Priceless Planet Coalition. To platforma, która ma zjednoczyć działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.