Na całym świecie, przy wykorzystaniu usługi Visa Token Service, wemitowano już przeszło 5,3 mld tokenów
Ponad 100 mln – tyle tokenów dzięki usłudze Visa Token Service (VTS) wydała amerykańska organizacja w Europie Środkowo-Wschodniej (dane obejmują Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię, Rumunię i Bułgarię). Oznacza to, że tokenów jest już znacznie więcej niż plastikowych kart, których liczba nie została jednak ujawniona.
Rozwiązanie VTS pozwala zastępować wrażliwe dane karty szyfrem, czyli tokenem. Ten ostatni jest przypisywany do urządzenia czy akceptanta i wykorzystywany w określonych płatnościach. Celem jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa: ewentualny wyciek tokenów np. z systemów sklepowych, nie powoduje ryzyka kradzieży pieniędzy klienta. Tokeny tworzą się automatycznie, a do każdej karty można przypisać wiele takich szyfrów – stąd ich liczbowa przewaga nad plastikami.
Usługa ta wystartowała w 2014 roku, a próg 2 mld tokenów wydanych na całym świecie udało się przekroczyć w kwietniu 2021 roku. Pod koniec sierpnia 2023 roku Visa informowała, że wyemitowała ponad 4 mld tokenów, a na koniec grudnia było ich już 5,3 mld. Organizacja przekonuje, że wykorzystanie tokenów doprowadziło m.in. do 30-procentowego spadku liczby oszustw w transakcjach w I kw. 2023 roku.
Jak zapewnia Visa, tokenizacja to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też wygoda. Zapisanie danych karty w sklepie sprawia, że klient nie musi ich za każdym razem przepisywać – płatność może przebiegać szybciej, a to z kolei przekłada się na rzadsze porzucanie koszyków zakupowych i większą chęć powrotu do sklepu. Tokenizacja została też wykorzystana w rozwiązaniu Visa Mobile, w którym podczas płatności podaje się numer telefonu, a transakcję potwierdza się w apce tego narzędzia lub aplikacji banku wspierającego usługę.