Z dokumentu wynika m.in., że szybszy wzrost rynku wymaga większej koordynacji działań poszczególnych jego uczestników
Fundacja FinTech Poland opublikowała nową (drugą) edycję raportu "How to do fintech in Poland?". Prezentuje on branżę na tle sektora finansowego oraz całej gospodarki. To źródło wiedzy na temat branży funkcjonującej na styku technologii informatycznych oraz finansów i swoisty przewodnik dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych fintechem w Polsce.
Z raportu można się dowiedzieć m.in., że w porównaniu z 2018 rokiem liczba podmiotów działających w sektorze fintech wzrosła o niemal 80 proc. (dane na podstawie kolejnych edycji Mapy polskiego fintechu, przygotowywanej przez serwis cashless.pl). W tym samym czasie wartość inwestycji zrealizowanych w Polsce przy udziale funduszy VC wzrosła jeszcze bardziej: aż o ponad 2,1 tys. proc. Jednak jak wskazują twórcy raportu, segment fintechowy ma jeszcze większy potencjał rozwoju. W znacznej mierze zależy on jednak od podjęcia właściwych inicjatyw.
Autorzy projektu za konieczne uznają m.in. podjęcie działań wspierających nowe inwestycje zagraniczne w tym sektorze gospodarki oraz budowanie marki polskiego centrum finansowego, co będzie również wspierać ekspansję zagraniczną polskich fintechów. Za niezbędne uznano wypracowanie rynkowych i publicznych mechanizmów wspierania polskich firm z tego obszaru we wchodzeniu na rynki w innych krajach.
Innym ważnym czynnikiem wzrostu ma być koordynacja działań różnych uczestników rynku. Dotyczy to zarówno organów publicznych, podmiotów komercyjnych o ugruntowanej pozycji, jak i startupów. Umożliwi to wymianę wiedzy i doświadczeń, a także nawiązywanie współpracy biznesowej.
Współautorami raportu "How to do FinTech in Poland?" są Polska Agencja Inwestycji i Handlu, KNF, Michael Page, PwC Legal oraz Pekao. Partnerem strategicznym raportu jest PKO BP. Dokument można znaleźć pod tym adresem.