Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Paysera Polska na liście MIP. Podmiot nie jest powiązany z szerzej znanym litewskim fintechem

W rejestrze małych instytucji płatniczych znalazło się do tej pory blisko 180 podmiotów, z czego nadal wpisanych jest ponad 150 firm

W rejestrze małych instytucji płatniczych do tej pory pojawiło się blisko 180 podmiotów (część z nich została już wykreślona z tej listy). Niedawno status MIP uzyskała spółka Paysera Polska. Warto mieć na uwadze, że zarejestrowany w Warszawie podmiot nie jest częścią znanego litewskiego fintechu.

Przeczytajcie także: KNF i banki ostrzegają przed HookBotem

Paysera Polska jako główną kategorię swojej działalności wymienia usługi IT, a ściślej tworzenie oprogramowania. Wśród usług podanych w rejestrze KNF pojawiły się m.in. wydawanie instrumentów płatniczych, wykonywanie transakcji przy użyciu karty i polecenia przelewu, a także świadczenie usługi przekazu pieniężnego. Prezesem i jednocześnie właścicielem firmy jest Władysław Sawczenko.

Na polskim rynku funkcjonuje też inny podmiot o nazwie Paysera. To operator tzw. superaplikacji, służącej do zarządzania finansami, przelewów, wymiany walut czy zakupu biletów. Jej użytkownicy mogą korzystać z karty Visa, a rozwiązań fintechu używają zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi. Przedstawiciele firmy zapytani przez serwis cashless.pl o powiązania ze spółką Paysera Polska odpowiedzieli, że ich biznes jest zarejestrowany wyłącznie na Litwie. Mowa zatem o dwóch różnych przedsięwzięciach.

Przeczytajcie także: Rewolucja w cenniku PKO BP

Ostatnio status MIP otrzymały m.in. Portmonetka oraz AIQLabs. Ta ostatnia rozwija serwisy internetowe, z pomocą których oferuje pożyczki. Podmiot powiązany jest z markami SuperGrosz i Finces czy Kupuj teraz zapłać później, oferującą płatności odroczone. Głośniej o firmie zrobiło się przy okazji kary, jaką na AIQLabs nałożył UOKiK, a więcej o tej sprawie przeczytacie w tym tekście. Z kolei Portmonetka to spółka powiązana z firmą Furgonetka, będącą brokerem usług kurierskich

Na koniec warto przypomnieć, że wpis w rejestrze MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies