Aby skorzystać z tego świadczenia potrzebne będą m.in. numer PESEL, adres mailowy oraz polski numer telefonu
Świadczenie Rodzina 500 plus, z którego korzystają Polacy, w określonych przypadkach przysługuje także obywatelom Ukrainy. Mogą oni pobierać 500 zł miesięcznie na dziecko do 18. roku życia w czasie, gdy zarówno ono, jak i jego rodzic, przebywają w Polsce. Wnioski o 500+ można składać wyłącznie online – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych lub bankowości internetowej.
Ze świadczenia 500+ mogą skorzystać m.in. obywatele Ukrainy (lub ich małżonkowie), którzy przybyli do Polski wraz z dzieckiem po 23 lutego 202 (dzień później doszło do napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada). Dotyczy to także dzieci takich osób, które urodziły się już w Polsce, albo nieletnich przybyłych do rodziców mieszkających w Polsce przed rosyjską inwazją. Świadczenie otrzymuje się niezależnie od wysokości dochodów rodziny. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie ZUS.
Aby złożyć wniosek, potrzebny jest numer PESEL, adres mailowy, polski numer telefonu oraz numeru rachunku bankowego w Polsce. I tu ważna informacja, bo część banków umożliwia już elektroniczne składanie wniosków poprzez swoje serwisy. Na taką usługę mogą liczyć klienci Aliora, mBanku, PKO BP, Pekao, Credit Agricole, Getinu czy Banku Pocztowego.
Instytucje finansowe już w marcu zapowiadały, że udostępnią wnioskowanie o 500+ za pośrednictwem swoich serwisów. W połowie maja kolejne banki zaczęły informować o tym, że wdrożyły to rozwiązanie. Można więc oczekiwać, że lista podmiotów, które udostępnią taki wniosek, wydłuży się w najbliższych dniach.
Z serwisu cashless.pl dowiecie się także, że uchodźcy z Ukrainy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe z Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), która we współpracy z Santanderem umożliwiła przekazywanie środków czekami Blik. Operator tego ostatniego wcześniej uruchomił serwis do przekazywania pieniędzy Ukrainie. Z kolei PKO BP w wybranych oddziałach stworzył specjalne stanowiska do wymiany hrywien na złote.