Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest pierwszym podmiotem z branży kultury, który wykorzysta mojeID
KIR poinformował o rozszerzeniu sieci akceptacji usługi mojeID. Od teraz z systemu do zdalnego potwierdzania tożsamości mogą korzystać twórcy reprezentowani przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Instytucja zaznacza, że w swojej branży jest pionierem, jeśli chodzi o wykorzystanie tego rozwiązania. KIR także podkreśla, że po sektorach ubezpieczeniowym, energetycznym, telekomunikacyjnym czy medycznym otworzył się na kulturę.
Rozwiązanie mojeID umożliwia potwierdzanie tożsamości online za pomocą danych logowania do bankowości elektronicznej. Klient, który wybierze na stronie internetowej to narzędzie jako sposób identyfikacji, trafia do serwisu swojego banku, gdzie podaje login i hasło do konta. Następnie jest przekierowany już do portalu docelowego (w tym przypadku ZAiKS) jako użytkownik uwierzytelniony i zalogowany. W ten sposób twórcy załatwią formalności, które wcześniej wymagały osobistej wizyty w siedzibie Stowarzyszenia. Warto dodać, że bank nie poznaje aktywności klienta poza swoim systemem, z kolei administrator portalu nie ma dostępu do danych logowania na rachunek osobisty użytkownika.
KIR zapewnia, że z takiego sposobu potwierdzania tożsamości może korzystać 14 mln użytkowników bankowości elektronicznej. Do systemu przystąpiły w roli tzw. dostawców tożsamości m.in. PKO BP, Pekao, ING, mBank, BOŚ, BNP Paribas czy banki spółdzielcze współpracujące i zrzeszone z BPS i SGB. Jeżeli bank przeprowadzi dodatkowe prace wdrożeniowe, prowadzące do połączenia z krajowym węzłem identyfikacji elektronicznej (platformą login.gov.pl), to jego klienci mogą za pomocą mojegoID logować się również do serwisów administracji publicznej, w tym ePUAP, biznes.gov.pl, praca.gov.pl, pacjent.gov.pl. Na taki krok zdecydowały się m.in. PKO BP, BNP Paribas czy BOŚ.