KDPW może jeszcze nie stawia na blockchain, ale przynajmniej daje mu szansę

KDPW może jeszcze nie stawia na blockchain, ale przynajmniej daje mu szansę

Dodano: 10/07/2017 - 12:24

Instytucja analizuje w jaki sposób nową technologię można wykorzystywać w rozwiązaniach i usługach oferowanych na rynku kapitałowym

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ogłosił, że analizuje możliwość wykorzystania technologii blockchain w usługach oferowanych na rynku kapitałowym. Projekt badawczy ma być realizowany w czterech etapach, w których zostanie wybrany rodzaj rozwiązania, wykonawca, a następnie przeprowadzony będzie pilotaż.  

Jak z wynika z prezentacji załączonej do komunikatu KDPW, wdrożenie pilotażowego rozwiązania mogłoby nastąpić w trzecim kwartale tego roku, a testy trwałyby do końca 2017 r. Następnie KDPW zdecyduje, czy i w jaki sposób zaimplementować blockchain do oferowanych przez siebie usług.

Przeczytajcie także: Nadzór ostrzega przed cyfrowymi pieniędzmi

Na blockchain przychylnym okiem patrzy coraz więcej instytucji finansowych, także banków. Nadzór o możliwości wykorzystania tej technologii na razie wypowiada się ostrożnie. Natomiast zaledwie w ubiegłym tygodniu na temat kryptowaluty bitcoin, która istnieje dzięki blockchainowi, głos zabrały Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego. We wspólnym oświadczeniu instytucje przestrzegają przed zakupem i używaniem krytpowalut takich jak bitcoin, litecoin czy ether. W uzasadnieniu napisano, że choć posiadanie i używanie cyfrowych pieniędzy jest legalne, to nie są one walutami w rozumieniu prawa i niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Przeczytajcie także: Alior rozwija wideoweryfikację

Oczywiście blockchain to nie tylko kryptowaluty. To rozproszona, ale jednocześnie zsynchronizowana i niemożliwa do sfałszowania baza danych. Jej kopią zgodną z aktualną wersją mogą dysponować wszyscy użytkownicy. Z tego też powodu może stanowić podstawę do oferowania nowoczesnych usług, także na rynku kapitałowym. Nic więc dziwnego, że potencjał technologii dostrzegła taka instytucja jak KDPW.

 

Kategoria: Temat dnia

Newsletter