Do ponad 84 proc. wzrósł także udział wartości transakcji zbliżeniowych w całości obrotu bezgotówkowego kartami
Narodowy Bank Polski opublikował dziś raport na temat rynku kart płatniczych w Polsce w I kw. 2020 r. Z większością danych w nim zwartych mogliście się już zapoznać po zaktualizowaniu tabel statystycznych NBP. Dziś natomiast chciałbym zwrócić uwagę na kilka nowych informacji, jakie znalazły się w raporcie banku centralnego. Mam na myśli przede wszystkim statystyki dotyczące popularności płatności zbliżeniowych w Polsce.
NBP poinformował więc o świetnym rekordzie odnotowanym w I kw. w zakresie udziału liczby płatności zbliżeniowych w całości obrotu kartowego. Udział ten wyniósł w okresie styczeń-marzec 2020 r. już 91,1 proc. To pierwszy raz w historii, gdy przekroczył 90 proc. i jeden z największych kwartalnych wzrostów w historii badań. Poprzedni rekord odnotowany w IV kw. 2019 r. wynosił 89,4 proc. Jednym z czynników, który zadecydował o tak dużym wzroście popularności płatności zbliżeniowych były zapewne czynniki epidemiczne i obawa przed ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Ponadto rekordowy był także udział wartości transakcji zbliżeniowych w wartości wszystkich płatności kartami. Na koniec marca wyniósł on 84,1 proc. Poprzedni rekord, odnotowany również w ostatnim kwartale ubiegłego roku, wynosił 81,4 proc. Co ciekawe warto dodać, że na koniec I kw. bieżącego roku na rynku funkcjonowało 41,2 mln różnego rodzaju płatniczych instrumentów zbliżeniowych (kart plastikowych, wirtualnych, naklejek, itp.) To o ponad 340 tys. więcej niż kwartał wcześniej.
Z pozostałych danych zawartych w opublikowanym dziś przez NBP raporcie warto zwrócić uwagę na spadek z 67,3 proc. do 66,8 proc. udziału kart aktywnych w portfelach bankowych. Oznacza to, że prawie jedna trzecia kart wydanych przez instytucje pozostaje nieaktywna. Bank centralny podał też, że dominującymi na polskim rynku organizacjami płatniczymi pozostają Mastercard i Visa. Ten pierwszy miał na koniec I kw. 2020 r. 47,7 proc. udziału w rynku (wzrost w stosunku do grudnia 2019 r. o 0,4 pkt. proc.) a Visa – 51,6 proc. (spadek o 0,3 pkt. proc.).