Zorganizowana grupa przestępcza prowadziła działalność pożyczkową w całym kraju bez odpowiedniego wpisu w rejestrze KNF oraz pobierała prowizje w wysokości przekraczającej obowiązujące limity ustawowe
Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, prowadzącej nielegalną działalność pożyczkową na terenie całej Polski. W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano 14 osób, w tym trzy osoby podejrzewane o zorganizowanie i prowadzenie przedsięwzięcia. Zabezpieczono gotówkę, złoto inwestycyjne oraz środki na rachunkach bankowych o łącznej wartości 19 mln zł.
Podejrzanych zatrzymano na początku listopada, w wyniku śledztwa prowadzonego przez Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Policji, Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie i przy współpracy z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Przedmiotem śledztwa jest działalność grupy przestępczej, świadczącej usługi pożyczkowe bez wymaganego wpisu w rejestrze prowadzonym przez KNF. Dodatkowo pozaodsetkowe koszty pożyczek udzielanych przez grupę przekraczały co najmniej dwukrotnie dozwoloną prawnie wysokość.
W ramach akcji, o której informuje właśnie CBŚP, na terenie siedmiu województw przeprowadzono czynności procesowe, w wyniku których ujawniono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy związany z działalnością zarówno osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych uczestniczących w przestępczym procederze. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Wobec czterech zatrzymanych osób zastosowano tymczasowy areszt. Szacuje się, że poszkodowanych zostało wiele tysięcy osób.
Fot. CBŚP