Odpowiednie zapisy znajdą się prawdopodobnie w projekcie ustawy dotyczącym tzw. rozporządzenia MiCA
Z nieoficjalnych informacji cashless.pl wynika, że Ministerstwo Finansów pracuje nad uregulowaniem działalności internetowych kantorów wymiany walut. Odpowiednie przepisy mają się znaleźć w projekcie ustawy dotyczącym rozporządzenia MiCA (które reguluje działalność związaną z kryptoaktywami). Poprosiłem biuro prasowe resortu o skomentowanie tej informacji. Jeśli otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.
Natomiast dzisiaj Polska Agencja Prasowa opublikowała depeszę, w której opisuje list Ministerstwa Finansów kierowany do Rzecznika Praw Obywatelskich. Resort informuje w nim RPO, że toczą się prace nad uregulowaniem działalności kantorów internetowych. Jednocześnie jednak podjęto próbę rozwiązania najpilniejszych kwestii z tym związanych w porozumieniu z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. MF nie podaje jednak, w jaki sposób zostanie to przeprowadzone.
Natomiast najważniejsze założenia regulacji działalności e-kantorów, o których pisze resort finansów do RPO, to zdefiniowanie bezgotówkowych, krajowych i zagranicznych środków płatniczych oraz bezgotówkowej wymiany walut. Ta ostatnia będzie mogła być wykonywana wyłącznie za pośrednictwem rachunków płatniczych w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych, a działalność taką będzie mógł wykonywać jedynie dostawca usług płatniczych, a więc np. firma z licencją krajowej instytucji płatniczej.
Przyspieszenie prac nad uregulowaniem działalności internetowych kantorów wymiany walut to zapewne reakcja na problemy jednej z największych firm tego typu w Polsce, czyli Cinkciarza. Jego klienci od dłuższego czasu skarżą się na opóźnienia w wypłatach środków pochodzących z wymiany walut. Sam Cinkciarz jako przyczynę wskazuje praktyki banków. Wcześniej informował o problemach technicznych. Natomiast KNF cofnął spółce z grupy Cinkciarza licencję krajowej instytucji płatniczej. Kilka lat temu podobne problemy spotkały krakowską Fritz Group. Od tamtej pory jednak, pomimo wielu zapowiedzi, działalność kantorów internetowych nie została uregulowana. Być może, gdyby się na to zdecydowano, problemom Cinkciarza udałoby się zapobiec.