Sejm przyjął większość poprawek do ustawy wniesionych wcześniej przez senat
Na ostatnim posiedzeniu sejm rozpatrzył poprawki wniesione przez senat do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Celem nowego prawa jest umożliwienie łatwego zastrzegania numeru PESEL. Ma to zwiększyć szanse klientów, głównie instytucji finansowych, w walce z przestępcami, którzy na ich nazwiska chcieliby zaciągnąć zobowiązania finansowe. Większość poprawek senatu miało charakter legislacyjny i redakcyjny.
Jak utrzymują autorzy ustawy, dziś ofiary kradzieży tożsamości muszą udowadniać, że nie zaciągnęły zobowiązania finansowego czy prawnego. Zapisy ustawy powodują, że obywatel będzie mógł zastrzec PESEL, a na bankach czy innych instytucjach finansowych (np. firmach pożyczkowych) spocznie obowiązek sprawdzenia, czy numer jest zastrzeżony. Co istotne: obywatel nie będzie obciążany zobowiązaniem, które zostało zaciągnięte bez jego wiedzy, gdy zastrzegł numer PESEL.
Przepisy stanowią również, że weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie konieczna w przypadku niektórych wypłat gotówki. Stanie się tak, gdy w placówce bankowej jednego dnia pobierana kwota będzie przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (pojedynczo lub jako suma wypłat w danym dniu). W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłaty gotówkowej.
PESEL będzie można zastrzec stacjonarnie (w oddziale banku, placówce pocztowej czy urzędzie gminy), ale też online: na stronie internetowej gov.pl lub za pomocą aplikacji mObywatel. Takie prawo zyska każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL. Czynność tę można przeprowadzić po utracie dokumentów, ale też prewencyjnie. Będzie też możliwość szybkiego cofnięcia zastrzeżenia w celu np. wzięcia pożyczki. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.