Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Tak tyją aplikacje bankowe. Zobaczcie, ile w ciągu pięciu lat przybrała na wadze bankowość mobilna w Polsce

Cięższe są aplikacje bankowe przeznaczone na urządzenia z systemem iOS, ale te na Androida rosną szybciej

Choć zestawienie aplikacji bankowych pod kątem ich wagi liczonej w MB można potraktować w kategoriach ciekawostki, to jednak warto pamiętać, że wielkość ma tu pewne znaczenie. Ciężka apka utrudnia pobieranie i aktualizację za pośrednictwem połączenia mobilnego a korzystanie z publicznych sieci WiFi do zarządzania aplikacją bankową niesie ze sobą pewne ryzyko. Teoretycznie więc im apka lżejsza tym łatwiej zadbać o posiadanie jej aktualnej wersji.

Przeczytajcie także: Małe jest piękne? Niekoniecznie, ale wielkość ma znaczenie

Z drugiej strony jednak ważniejsze niż rozmiar aplikacji są jej funkcjonalność i wygląd, a ich poprawianie zwykle generuje presję na wzrost wielkości apki. Dążenie do zmniejszenia rozmiaru nie powinno być celem samym w sobie. Niemniej zastanawiające jest, że aplikacje o porównywalnej liście funkcji czy jakości grafiki mogą zabierać tak różną ilość pamięci.

Jak wynika z danych zawartych w markecie Google Play, najlżejszą aplikację posiada aktualnie BOŚ – zabiera 6,6 MB. Najcięższą zaś oferuje ING – ta waży aż 248 MB. Różnica między programami BOŚ a ING może nie dziwić, bo pod względem listy opcji i dostępnych usług aplikacja ING bije na głowę apkę BOŚ. Ale różnica między funkcjonalnością ING a np. IKO czy aplikacją mBanku nie jest duża. Obie ważą jednak kilka razy mniej niż Moje ING mobile.

Przeczytajcie także: Aplikacją mPay także zapłacicie na autostradzie

Jeśli chodzi o aplikacje na urządzenia z systemem iOS, najmniejszą również oferuje BOŚ, a największą – Citi Handlowy. Tu różnice są jeszcze większe niż w przypadku aplikacji na Androida. Szczegóły w tabeli pod tekstem.

Co ciekawe w porównaniu z rokiem 2016, gdy serwis cashless.pl po raz pierwszy przygotował zestawienie aplikacji bankowych pod względem ich rozmiaru, programy szybko przybierają na wadze. O ile pięć lat temu średnio aplikacja bankowa w markecie Google Play miała 13,8 MB, obecnie jest to już 55,7 MB, czyli cztery razy więcej. Apki na iOS są z założenia większe, ale rosną wolniej niż te na Androida. W 2016 r. ważyły średnio 48,2 MB, a obecnie – 139,7, czyli ok. trzy razy więcej.



Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies