Rozporządzenie stanowi m.in., że na szczeblu krajowym powstaną piaskownice regulacyjne ułatwiające testowanie nowych narzędzi wykorzystujących AI
Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence Act). Nowe przepisy mają wspierać innowacje w tej dziedzinie i jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo, ochronę demokracji oraz przestrzeganie praw obywateli.
Przyjęte przepisy zakazują stosowania sztucznej inteligencji w określonych przypadkach. Mowa m.in. o systemach kategoryzacji biometrycznej. Wykorzystują one np. wizerunki pobierane z sieci i służą do tworzenia baz danych umożliwiających rozpoznawanie twarzy. Nie będzie też dozwolone rozpoznawanie emocji w miejscu pracy czy instytucjach edukacyjnych, a także manipulowanie zachowaniem ludzi.
W przypadku biometrii istnieją pewne wyjątki, które wyraźnie zdefiniowano. Dotyczy to organów ścigania: jeśli spełnią one określone warunki, mogą wykorzystać systemy identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym. Znajdzie to zastosowanie np. podczas szukania zaginionej osoby czy przeciwdziałania atakom terrorystycznym. W takich przypadkach będzie jednak konieczne zezwolenie sądu.
Szczególne obowiązki stosowania SI dotyczą też innych obszarów, w tym infrastruktury krytycznej, edukacji, podstawowych usług publicznych oraz prywatnych (w tym bankowości). W tych przypadkach systemy muszą być przejrzyste (oraz zgodne z unijnym prawem autorskim) i podlegać kontroli człowieka. W rozporządzeniu mowa jest również o wyraźnym oznaczaniu tzw. deepfakes, czyli zmanipulowanych lub całkowicie nieautentycznych treści.
Za sprawą rozporządzenia obywatele będą mieli prawo składać skargi dotyczące systemów SI. Będą także otrzymywać wyjaśnienia decyzji podejmowanych przez systemy sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka, które mają wpływ na ich prawa. Najbardziej zaawansowane modele sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia, które mogą stwarzać ryzyko systemowe, będą musiały spełniać dodatkowe wymagania.
Akt przewiduje, że powstaną piaskownice regulacyjne, ułatwiające tworzenie i testowanie innowacyjnych narzędzi w poszczególnych krajach. Dostęp do nich powinien być otwarty także dla mniejszych firm.
Rozporządzenie zacznie obowiązywać dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym, ale dla niektórych przepisów przewidziano okresy przejściowe. Akt wymaga formalnego przyjęcia przez Radę UE.
A wykorzystanie sztucznej inteligencji w bankowości będzie tematem najbliższego wydarzenia z cyklu Cashless Breakfast, które odbędzie się już w najbliższy wtorek. Przypomnę, że dla czytelników cashless.pl mamy cztery bezpłatne wejściówki na Cashless Breakfast AI. Aby otrzymać jedną z nich, należy w wiadomości wysłanej na adres kontak@cashless.pl napisać, jakie pytanie powinniśmy zadać naszym prelegentom, wśród których będzie m.in. prawnik specjalizujący się w tematyce AI. Na zgłoszenia czekamy do końca jutrzejszego dnia. Partnerem głównym Cashless Breakfast AI jest Nest Bank.