Wcześniej, bo na początku bieżącego roku, okres finansowania skrócono ze względu na ogromne zainteresowanie instalacjami nowych urządzeń i obawą o szybkie wyczerpanie się budżetu
Polska Bezgotówkowa, fundacja, która realizuje program rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce, zmienia jego zasady. Od 1 stycznia przyszłego roku mali i średni przedsiębiorcy znów będą mogli liczyć na bezpłatną instalację oraz korzystanie z terminali płatniczych przez rok i do obrotu w wysokości 100 tys. zł. Dofinansowanie obejmować będzie zarówno terminale stacjonarne, jak i aplikacyjne, czyli tzw. softposy. Firmy, które przez ostatni rok nie przyjmowały płatności kartami, w ramach programu będą mogły dostać dofinansowanie do jednego terminala.
Zapowiedziane obecnie zmiany programu to częściowy powrót do zasad, które obowiązywały do końca lutego 2022 r. Wtedy przedsiębiorcy również mogli liczyć na dofinansowanie instalacji i korzystania z urządzeń przez rok. Z tym że każda firma mogła dostać nie jedno, jak będzie od stycznia 2023 r., a trzy urządzenia. W marcu bieżącego roku zasady zmieniono. Można było dostać tylko jedno urządzenie i tylko na pięć miesięcy. Spowodowane to było ogromnym wzrostem zainteresowania instalacjami nowych terminali i obawą, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.
Ów wzrost zainteresowania wywołany został wejściem w życie przepisów, które zobowiązały użytkowników kas fiskalnych do akceptacji płatności bezgotówkowych. W regulacjach nie wskazano jednak, że akceptacja musi sprowadzać się do przyjmowania płatności kartami (można przyjmować np. płatności przelewem P2P), a za brak akceptacji nie wyznaczono żadnych sankcji. Po kilku miesiącach zainteresowanie instalacjami nowych terminali wróciło więc do normy z lat poprzednich.
Natomiast zgodnie z najnowszymi danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec czerwca bieżącego roku na polskim rynku funkcjonowało 1,194 mln terminali płatniczych. Oznacza to, że w okresie od kwietnia do czerwca 2022 roku liczba terminali wzrosła o ok. 30 tys. Wszystkie terminale w Polsce są już oczywiście przystosowane do płatności zbliżeniowych. Więcej na ten temat w tekście Już prawie 1,2 mln terminali na polskim rynku. Najnowsze dane z NBP.